Nedělní svátek

Nezapomněli jste na svého tátu? Svět už sto let slaví Den otců

Otec a synové
Zdroj: Profimedia
Téma:

Den matek se v Česku slaví ve velkém, množství maminek proto od svých dětí dostává 10. května dárečky. O tom, že i tatínkové mají svůj den, se ale moc neví. Ve světe se přitom Den otců slaví už přes sto let, k nám se však dostal teprve nedávno. A připadá právě na 16. 6., tedy na třetí červnovou neděli.

Den otců se poprvé slavil v červnu 1910 ve Spojených státech. Konkrétně v městečku Spokane ve státě Washington. A to překvapivě díky ženě. Sonora Smart Dodd tímto chtěla vzdát hold svému otci, který ji spolu se čtyřmi sourozenci po smrti matky vychoval.

 

Kromě Spojených států se den slaví také například v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii, Dánsku ale také na Slovensku. Postupně se tento svátek rozšířil do desítek zemí světa.

 

Zejména v Německu je velmi populární. Muži ho totiž berou jako důvod se trošku víc napít. Oblíbená je tak oslava formou přesouvání z jedné hospody do druhé. Počet dopravních nehod údajně v tento den naroste na trojnásobek.

 

 

O popularizaci svátku v Česku se snaží Liga otevřených mužů (LOM). Jde o organizaci, která podporuje aktivní otcovství, tedy větší zapojení mužů do výchovy dětí. V rámci Dne otců proto na několika místech pořádají Tátafest.

 

"Chceme upozornit na to, že otcové jsou důležití pro děti, rodiny i společnost. A že si zaslouží svůj svátek," vysvětluje ředitel LOMu Martin Jára.

Související témata:
pan TN.cz