názor experta vyhlásí nezávislost?

Katalánsko chce odtržení! Ovlivní to dovolené Čechů ve Španělsku?

Téma:

Zraky celého světa se teď upírají na Katalánsko - tamní premiér večer vystoupí v parlamentu a oficiálně promluví o výsledcích referenda. Už několikrát zopakoval, že vyhlásí nezávislost na Španělsku, které ale hlasování neuznává. Co by to znamenalo pro Čechy a jejich cesty třeba do Barcelony?

Ve Španělsku panuje celý den napětí, tamní obyvatelé čekají na projev premiéra Carlese Puigdemonta, který má oznámit, jestli opravdu vyhlásí nezávislost Katalánska na Španělsku.
Tisíce španělských policistů jsou připraveny v Barceloně zasáhnout, když dostanou od Madridu příkaz. Okolí parlamentu už obsadila policie, která u všech vstupů do budovy rozestavila svá vozidla.

 

I když je situace v zemi velmi napjatá, podle Jana Osúchy z Asociace cestovních kanceláří (ACK) zájem o dovolené ve Španělsku neutuchá. Podle něj ani zatím nic nenasvědčuje tomu, že by případné vyhlášení nezávislosti Katalánska, jehož hlavní metropolí je Barcelona, mělo cestování ohrozit.

 

"Tato země je dlouhoudobě jednou z nejnavštěvovanějších destinací. I kdyby k osamostatnění tohoto regionu došlo, tak by se to protahovalo pravděpodobně stejně dlouho jako debaty o brexitu," řekl Osúch. "Turismus nejen český, ale i španělský, je jedním z hlavních pilířů hospodářství... Dá se předpokládat, že i ten samostatný region by chtěl být otevřený vůči co největšímu množství turistů," dodal.

 

 

Jak moc by mohla změna poměrů ve Španělsku zamíchat cenami dovolených, si zatím netroufá odhadovat. Očekávání jsou ale podle Osúcha velmi pozitivní. "Všichni předpokládají, že eurovíkendy a letní dovolené budou na stejné úrovni, jaká byla v letošním roce," sdělil TN.cz.
 

 

Referenda se 1. října zúčastnilo na 40 procent Katalánců, 90 procent voličů hlasovalo pro nezávislost. Názory na to, co by mohl katalánský lídr Puigdemont v parlamentu říct, se různí. Některá zahraniční média píší, že by jeho odhodlání vyhlásit nezávislost mohly zbrzdit početné víkendové demonstrace Katalánců, kteří si přejí zůstat součástí Španělska. Zastavit by ho mohli také evropští lídři, kteří zdůraznili, že referendum nebylo legální.
 

lud TN.cz