kompenzační program

Neziskovky kritizují vládu: Hotely pomoc od státu dostanou, tábory ne!

Jitka Fárová
Jitka Fárová
Publikováno 10. 9. 2020
Téma:

Neziskové organizace kritizují nový vládní program, který má pomoci podnikatelům zmírnit ekonomické dopady pandemie. Program Covid - Ubytování je zaměřený na podporu provozovatelů ubytovacích zařízení. Neziskové organizace si ale stěžují, že vláda úplně pominula podporu pro ně.

Podpora ubytovacích zařízení by se měla vztahovat pouze na komerční subjekty. Neziskové organizace pořádající například školy v přírodě by tak podle jejich zástupců na dotace neměly dosáhnout.

 

"Ony z podstaty zisk nevytvářejí, ale samozřejmě náklady měly a nikdo jim je neproplatil, takže jim hrozí konec činnosti úplně stejně jako u podnikatelů," říká Roman Houška z Asociace dětské rekreace.

 

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) by ale měly dostat dotaci i tyto neziskovky, pokud jde o hromadná ubytovací zařízení. Základem je loňský rok. "Pokud byla plná od března do května školami v roce 2019, tak mohou o tu podporu klidně požádat a také ji dostanou," uvedla Dostálová.

 

 

Podle podmínek na webových stránkách ministerstva je ale potřeba, aby byl žadatel zapsán v živnostenském rejstříku. Asociace dětské rekreace tvrdí, že by se v některých případech navíc podpora neměla vztahovat pouze na období nouzového stavu. Školy v přírodě se totiž nepořádaly až do konce června.

 

"Minimálně ti ubytovatelé, kteří se specializují na dětskou rekreaci, měli dostat i něco za období června, protože nemohli podnikat," myslí si Houška.

 

Dotace pro jednotlivá ubytovací zařízení jsou rozdělené podle kvality ubytování. Stát jim přispěje částkou 100 až 330 korun na pokoj a noc za období, kdy musela být zavřená. Nejvíce dostanou čtyř a pětihvězdičkové hotely. U těch se částka za 72 dní bude pohybovat okolo 24 tisíc na pokoj za jednu noc. Žádosti o dotace bude ministerstvo příjmat až do 30. října.

 

Marek Bruna, Kateřina Sejková TN.cz