Volby v Británii

Neztrácí čas. Johnson chce o brexitu jednat ještě před Vánocemi

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová, Šimon Felenda
Aktualizováno 16.12. 2019 21:06
Téma:

Poprvé po parlamentních volbách v Británii zasedla Dolní sněmovna. Staronový premiér Boris Johnson ve Westminsteru přivítal 109 nových poslanců z řad konzervativců. Už tento týden čeká nováčky důležité hlasování - premiér chce do Vánoc zahájit projednávání zákona o brexitu.

Nejdůležitější týden v britské politice. Nový parlament během následujících dnů čeká přelomové hlasování, kterým už roky žije celá Británie. Hlasování o brexitu. To jim umožní právní předpis, díky kterému má Spojené království do 31. ledna opustit Evropskou unii.

 

"Bude to úžasná příležitost pro tuto zemi mít vládu, která dokončí to, co se dosud nikomu nepodařilo - dovést brexit do zdárného konce. Bude to zcela nová zkušenost," rozplývá se poslanec Jacob Rees-Mogg.

 

Do dolní komory britského parlamentu zamířilo z celé země 109 nováčků z řad konzervativců. Mnozí na cestu vyrazili vlakem. Řada z nich se pyšnila šálami v modré - barvě typické pro Johnsonovu stranu, která volby drtivě ovládla.

Johnson chystá zemětřesení ve vládě. Oznámil výměnu některých ministrů, další - ještě rozsáhlejší personální změny - plánuje na únor, kdy by Spojené království už nemělo být členem Evropské unie.

 

Boris Johnson si nyní jen připravil půdu pro klíčové hlasování o brexitu, které poslance čeká po Vánocích. V pátek chce premiér do sněmovny vrátit zákon o dohodě, definitivní schválení ale plánuje až po svátcích. Očekává se, že zákon tentokrát pohodlně projde - díky většině osmdesáti hlasů.

pez TN.cz