prodej peněz

Nezůstaly vám vzácné mince z ciziny? Možná mají nedozírnou hodnotu

Mince
Zdroj: Getty Images
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Publikováno 25. 2. 2020
Téma:

Byli jste na dovolené ve Velké Británii a zůstaly vám kovové libry? Některé z nich mohou mít velkou hodnotu. Mince v hodnotě 50 pencí se razí ve speciálních edicích, někdy pouze v omezeném množství. Jedna taková se nyní prodává i za 6 tisíc korun. Na internetu se dá vydělat i na dolarech.

Za 200 liber, tedy 6000 korun, se prodala mince v hodnotě 50 centrů z edice Kew Gardens – vyrazilo se jen 210 0000 kusů. Může se to zdát jako vysoké číslo, ale není. Běžně se totiž peníze v nových edicí razí v milionových počtech.

 

Právě o minci Kew Gardens je v současnosti mezi sběrateli zájem a na internetu si ji zájemci draží. Je pravděpodobné, že její cena s časem ještě poroste. Podle odborníků je totiž v současnosti jednou z nejvzácnějších. V oběhu je od roku 2009. Podle Královské mincovny má tuhle vzácnou minci doma přibližně 300 britských domácností. Je možné, že si ji z dovolené přivezli i turisté.

 

 

"I když říkáme lidem, aby si své mince kontrolovali, jestli náhodou nemají nějakou vzácnou, snažíme se také upozorňovat celý národ, aby sledoval všechny peníze, které používáme každý den," řekl Shane Bissett z Královské mincovny pro web Mirror. "Skutečně se jedná o miniaturní umělecká díla, která stojí za to hledat, obdivovat a sbírat. Jejich udržování je pro nás skvělý způsob, jak si vybudovat vlastní soukromé umělecké galerie," dodal.

 

Nejedná se však o jedinou minci, která se dá prodat za víc peněz, než je její hodnota. V galerii najdete peníze, které se na internetu prodávají se výrazně vyšší hodnotu.

 

Neprodávají se jen takzvaná britská "píčka", ale prodejci nabízejí i staré dolary. I u této americké měny můžete vydělat několik set korun. Ceny se pohybují v částce okolo 1000 Kč za jeden dolar. Převážně se jedná o staré edice.

 

Stačí vaše mince vyfotit a nabídnout například na eBay.com. Současně se můžete podívat, jestli se vaše mince za vyšší hodnotu už neprodává.

GALERIE: Vzácné mince

1
/
12
Zdroj: Profimedia
Mince Kew Gardens pagoda

Související témata:
TN.cz