Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

extrémní počasí

Za smrt Čechů může výjimečná bouře! Prohnala se celým Balkánem

Ničivá bouře, při které zemřelo šest lidí včetně dvou Čechů, se včera přehnala přes řecký poloostrov Chalkidiki. Pásmo bouří postupovalo už od Itálie, vítr v nich dosahoval rychlosti 110 kilometrů v hodině, objevovalo se ohromné množství blesků, extrémní množství srážek i krupobití. Státy Středozemí hlásí ohromné škody.

Šest lidí nepřežilo středeční úder masivní bouře, která se přehnala přes Řecko a nejhůře udeřila na poloostrově Chalkidiki. Bouři doprovázela vichřice, vítr dosahoval rychlosti až 110 kilometrů v hodině, uvádí portál Windy.

 

Bouře udeřila po vlně vedra, při které v posledních dvou dnech teploty stoupaly k 37 °C, uvádí agentura Enex. Ta hovoří dokonce o orkánu.

 

Pásmo bouří už předtím pustošilo Itálii, jak je vidět na radarových snímcích, bouře postupovaly přes celé Řecko a dále pokračovaly do Turecka.

 

Bouře působily škody v celé oblasti Jaderského moře, například v italském městě Pescara bylo mnoho lidí zraněno kroupami, které byly velké jako pomeranče.

 

 

Další italské oblasti hlásí záplavy po přívalových deštích. Podle agentury Ansa skončilo v nemocnici 18 lidí, převážně utrpěli zranění na hlavách a rukách, jak se snažili chránit.

 

 

Po úderu bouří na Balkánu byl v oblasti Chalkidiki vyhlášen výjimečný stav. Ředitel úřadu civilní obrany pro severní Řecko Charalambos Steriadis popsal úder takto silné bouře jako "nebývalý jev".

 

 

Nejedná se o jediný neobvyklý jev v oblasti, meteorologové už předtím hlásili postup extrémně dlouhodobé supercely, která za dvanáct hodin urazila přes 700 kilometrů, uvádí portál Severe Weather Europe.

 

 

Supercela vznikla už v oblasti poloostrova Istrie a rozpadla se až na východě Albánie.

 

Na záběry následků ničivých bouří se můžete podívat zde:
 

klma TN.cz