Nelítostné plameny

Ničivé požáry trýzní Kalifornii. Sežehly přes 800 tisíc hektarů půdy

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 8. 9. 2020
Téma:

Masivní požáry v Kalifornii sežehly v letošním roce velmi rozlehlou plochu. Podle místních úřadů se jedná o více než 800 tisíc hektarů půdy, což je rekord pro tento americký stát. I nadále hasiči bojují s několika velkými požáry.

Kalifornie v současné době zažívá ohromnou vlnu veder. Podle BBC v Los Angeles v neděli naměřili nejvyšší teplotu 49,4 °C. I když se od úterý očekává, že se teploty budou snižovat, pokles sebou může přinést silný vítr, který by mohl plameny rozdmýchávat.

 

Největší požár známý jako "Creek Fire,“ se šíří od pátku v pohoří Sierra a sežehl už více než 31 tisíc hektarů půdy.

 

 

Kalifornie se podle BBC potýkala od 15. srpna s téměř tisícovkou požárů. Většinu z nich způsobily blesky. Se zhruba 23 ohnisky bojuje více než 14 tisíc hasičů. Požáry si již vyžádaly osm obětí a zničily skoro 3300 budov.

 

Jen ve městě Big Creek spálil oheň nejméně dva tucty obydlí. Více než 200 turistů museli záchranáři pomocí helikoptéry zachránit poté, co je nelítostné plameny uvěznily v táborové osadě poblíž Fresna.

 

"Slovy nedokážu popsat, jak strašné škody tyto ohně místní společnosti způsobily,“ řekl jeden z obyvatelů města Big Creek.

 

Kalifornii i nadále trápí masivní požáry. Více v následující reportáži:

 

TN.cz