Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

rekordní hurikán

Ničivý hurikán Ophelia se řítí k Evropě! Cestou navíc neustále sílí

Hurikán Ophelia se řítí k Evropě
Zdroj: NASA Goddard MODIS Rapid Response Team

Hurikán Ophelia se řítí na Evropu, cestou navíc neustále sílí. Jedná se už o 10. hurikán v tomto roce. Z tropické bouřky zesílil na úroveň hurikánu v noci ze středy na čtvrtek, informuje Národní centrum pro hurikány.

Ophelia z tropické bouře zesílila na úroveň hurikánu v noci ze středy na čtvrtek. Jde tak o rekordní desátý hurikán letošního roku. Podle amerického Národního centra pro počasí navíc neustále sílí.

 

V současné chvíli je ještě uprostřed Atlantického oceánu, směřuje ale přímo k Evropě. Už v neděli k večeru by měl podle současného modelu procházet kolem pobřeží Portugalska. V pondělí večer pak udeří na Britské ostrovy.

 

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je směr hurikánu netradiční a postupně se bude transformovat na mimotropickou tlakovou níži. Najít už se dá na západním okraji předpovědní synoptické mapy ČHMÚ.

 

 

Letošní sezóna je rekordní v počtu po sobě následujících bouřek, které zesílily na úroveň hurikánu. Celkem jich bylo už deset. To se stalo jen třikrát v historii, naposledy to bylo v roce 1893.

 

 

Jako první to byl hurikán Franklin (kategorie 1), následovaly Gert (kategorie 2), Harvey (kategorie 4), Irma (kategorie 5), Jose (kategorie 4), Katia (kategorie 2), Lee (kategorie 3), Maria (kategorie 5), Nate (kategorie 1) a seznam nyní uzavírá Ophelia.

 

 

Hurikánová sezóna navíc zdaleka nekončí, podle portálu Accuweather nás čeká ještě několik týdnů, kdy jsou vhodné podmínky k formování tropických bouří. "Pořád je šance, že se vytvoří jeden z hlavních hurikánů dosahující alespoň kategorie 3," uvedl expert Accuweather Dan Kottlowski.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Děsivé následky hurikánu Irma: Aligátoři se procházejí po ulicích Floridy! VIDEO

ŠÍLENÉ VIDEO: Muž se na Floridě snaží změřit rychlost hurikánu Irma! Zvítězí nad mocným živlem?

klma TN.cz