Předpovědi se vyplnily

Vichřice přinesla sníh a lámala stromy! Tisíce lidí jsou bez proudu

Téma:

Na Česko udeřila v neděli večer silná bouře Fabienne, která způsobila ohromné škody. Vyplnilo se tak varování meteorologů. Během noci zasáhly silné poryvy větru celou republiku od západu, kvůli spadlému elektrickému vedení jsou tisíce domácností bez elektřiny. Na některých místech republiky dokonce začalo sněžit!

Předpovědi meteorologů se vyplnily. Vysoký stupeň nebezpečí byl v platnosti od nedělních 18 hodin do pondělních 5 hodin ráno. S nižším stupněm nebezpečí pak výstraha platí až do pondělních 18 hodin pro téměř celé území republiky, situace by se během dopoledne zatím zklidnit pouze v Plzeňském a Jihočeském kraji.

 

Podle meteoroložky Dagmar Honsové přinesla vichřice dokonce i sněžení a vítr o síle 125 km/h, kvůli kterému v obou směrech nejezdí lanovka na Sněžku.

 

"V Peci pod Sněžkou napadlo zhruba půl centimetru sněhu. Sněhové vločky ale hlásil i Moravskoslezský a Olomoucký kraj ve výškách nad 700 metrů nad mořem," uvedla s tím, že i v nadcházejících dnech budou srážky na horách spíš sněhové, ale sníh bude přes den roztávat kvůli teplotám kolem 4°C.

 

GALERIE: Bouře Fabienne přinesla do Česka sníh

1
/
6
Zdroj: ČHMÚ
První sníh na Labské boudě ; Sníh na Labské boudě

 

Vichřice způsobila obrovské škody. Za necelou půlhodinu měli hasiči na Karlovarsku více než dvacet výjezdů. Jednalo se především o spadlé stromy. A výjezdů v průběhu večera samozřejmě přibývalo.

 

Vichřice Fabienne ničila domy a porážela stromy:

 

Informace z twitterového účtu pražských hasičů hovoří o celkem 30 událostech spojených se silným větrem u kterých do půlnoci museli zasahovat. Ve většině případů se jednalo o odstraňování popadaných stromů, v Lipencích zajišťovali uvolněnou střechu, v Nuslích se zase vlivem nárazového větru utrhla plachta na rozestavěné části domu.

 

 

V Královéhradeckém kraji dokonce spadl na vozovku komín. "V souvislosti se silným větrem a deštěm, které se prohnaly Královéhradeckým krajem zejména v nedělních večerních hodinách, zasahovali hasiči ve třicítce případů na území celého kraje. Jednotky odklízely popadané stromy z komunikací, v Broumově zprůchodňovaly ucpanou kanalizaci, v Olešnici v Orlických horách spadl na komunikaci komín. Všechny události se obešly naštěstí bez zranění," uvedla mluvčí královéhradeckých hasičů Martona Götzová.

 

GALERIE: Následky vichřice očima čtenářů a diváků

1
/
8
Zdroj: Facebook/ Snídaně s Novou
Následky bouře Fabienne od diváků - 3 ; Lucie R., Poškozená střecha tělocvičny ZŠ Hranice

 

Velké problémy stále řeší také České dráhy. Na mnoha místech nejedou vlaky, často kvůli spadlým stromům na kolejích. Na trati 072 mezi zastávkami Všetaty – Dřísy došlo k pádu stromu na projíždějící vlak. Větve stromu prorazily okno do kupé, ve kterém byl následně zraněn jeden cestující. Další část stromu prorazila okna na toaletu, která naštěstí v tu dobu byla prázdná. Poškozený vlak byl následně odstaven na nádraží v Dřísech.

 

 

Aktuální sitruaci na českých železnicích můžete sledovat zde.

 

Zasáhl vás silný vítr? Způsobil ve vašem okolí nějaké škody? Pošlete nám fotky a videa na mail zpravy@nova.cz. Děkujeme.

 

Silný vítr způsobil značné problémy i v dodávce elektřiny. Podle vyjádření tiskové mluvčí Skupiny ČEZ Soni Holingerové, bylo ke 23. hodině evidováno dispečinkem ČEZ Distribuce přes 120 poruch na vedení vysokého napětí a další stovky poruch na vedení nízkého napětí. Nejsložitější byla podle jejích slov situace v Plzeňském, Karlovarském, Středočeském a Pardubickém kraji s tím, že bez elektřiny bylo na 140 tisíc odběrných míst. V pondělí odpoledne se tato čísla podařilo snížit na 30 poruch na vedení a 5 tisíc domácností bez elektřiny.

 

"Situace se uklidnila, vítr se utišil a daří se nám poruchy opravovat. Předpokládáme obnovení většiny dodávek na hladině vysokého napětí během dnešního dne a večera. Jisté je, že opravovat poruchy budeme i během zítřejšího dne. Mělo by se jednat však již je o poruchy na hladině nízkého napětí," uvedla Holingerová.

 

Nejsložitější situaci museli pracovníci poruchových čet řešit na Rakovnicku nedaleko Krušovic, kde následkem pádu stromů a silného větru popadalo šest příhradových stožárů vedení velmi vysokého napětí 110 kV. Stožáry navíc spadly do křižujícího vedení vysokého napětí a došlo k přetrhání vodičů i na tomto vedení.

 

Dnes ráno na horách sněžilo.Podívejte se na video z meteokamer:

 

Varování na webu meteorologů je v platnosti do pondělního večera, proto se mějte na pozoru před popadanými stromy, zlomené větve nebo uvolněné létající předměty. Meteorologové také radí, aby se lidé nezdržovali a neparkovali v blízkosti starších budov, větších stromů a stožárů.

 

 

Český meteorologický ústav (ČHMÚ) už včera vydal mapy, na kterých ukázal, jak velká je pravděpodobnost nárazů větru nad 20 a 25 m/s v různých částech republiky až do pondělního večera. Podívejte se na ně v galerii: 

 

GALERIE: Mapa pravděpodobnosti silných nárazů větru v ČR

1
/
4
Zdroj: ČHMÚ
Mapa pravděpodobnosti nárazů větru nad 20 m/s na 24. 9. ; Pravděpodobnost nárazu větru nad 20 m/s v % od půlnoci v neděli do půlnoci v pondělí 24. září 2018.

 

Ještě větší obavy mají z velkého vichru v Rakousku. Tam platí na většině území ještě přísnější výstraha než v Česku. Podle místních meteorologů hrozí dokonce i krátkodobé omezení vlakové i letecké dopravy. Obrovské škody hlásí také Německo, a to včetně úmrtí 78leté ženy. V Sasku dokonce udeřilo tornádo.


 

ČTĚTE TAKÉ:

Jaká nás čeká zima? Tyhle signály napoví
Nestihli jste předpověď počasí? Jednoduché triky, jak odhadnout počasí podle přírody

hru, nor TN.cz