Násilí v Africe

Nigérijské armádě se podařilo osvobodit 344 unesených studentů

Rodiče čekající před areálem školy, odkud byli stovky chlapců uneseny
Zdroj: Profimedia
Rodiče čekající před areálem školy, odkud byli stovky chlapců uneseny
Téma:

Nigérijským bezpečnostním složkám se ve čtvrtek podařilo osvobodit 344 studentů, unesených před týdnem ze státní internátní školy na severozápadě země. Dalších několik desítek studentů zůstává v rukou únosců z islámské organizace Boko Haram.

“Získali jsme většinu chlapců. Nejsou to všichni,“ řekl státní televizi NTA Aminu Bello Masari, guvernér státu Katsina, kde škola leží.

 

Ozbrojenci na motocyklech vyzbrojení kalašnikovy přepadli internátní zařízení minulý pátek večer a zajali údajně na čtyři stovky hochů. Uchýlili se s nimi do rozlehlého lesa v sousedním státě nigérijské federace Zamfara. V patách jim byla armáda i s leteckou podporou.

 

K únosu se ve videu zveřejněném několik hodin před osvobozením většiny chlapců přihlásila nechvalně proslulá islámská teroristická skupina Boko Haram, není však vyloučeno, že si na samotnou akci najala skupinu místních banditů.

 

 

Na videu jsou vidět unavení špinaví chlapci, kteří prosí o pomoc, ale zřejmě pod nátlakem věznitelů varují armádu, aby nic nepodnikala. Totožnost jednoho z nich potvrdil otec, který se s dalšími rodiči shromáždil před školou.

 

Téměř 350 studentů se armádě podařilo osvobodit bez jediného výstřelu. Teroristé však na videu tvrdí, že zajali celkem 520 chlapců. Podle guvernéra osvoboditelé navázali nepřímý kontakt s únosci a snaží se zachránit i zbylé děti.

 

 

Vysvobození chlapci jsou na cestě do Katsiny a po lékařské prohlídce budou předáni rodičům.

 

Islamisté z Boko Haram unáší lidi pro výkupné, ale i kvůli tomu, aby z nich udělali své bojovníky.

 

Katsinu, jeden z 36 států nigérijské federace, nejlidnatější země Afriky, léta sužuje násilí. Operují zde zločinecké bandy, které loupí a unášejí lidi pro výkupné, což paralyzuje obyvatele. Jen za první polovinu letošního roku zabily gangy v tomto teritoriu přes 1 100 lidí. Boko Haram podle pozorovatelů zřejmě expanduje, dříve se držela o něco východněji.

 

mch TN.cz