Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

rozhodnutí banky

Česko nově spadlo mezi rozvojové země! Máme příliš malé platy

Americká investiční banka JPMorgan Chase přeřadí Českou republiku ze skupiny vyspělých zemí do rozvojových. Důvodem je fakt, že příjem na hlavu se v ČR už tři roky pohybuje pod bankou stanovenou úrovní pro vyspělé země. Podle ekonomů by měl tento krok posílit poptávku po českých dluhopisech.

Hrubý národní produkt České republiky na hlavu je už tři roky po sobě pod hranicí vyžadované pro rozvinuté trhy. České státní korunové dluhopisy tak od konce dubna už nebudou spadat pod index rozvinutých trhů, ale zařadí se mezi dluhopisové indexy rozvíjejích se zemí.

 

Tento krok podle ekonomů neznamená nic špatného, naopak. Mohl by ještě navýšit poptávku po českých dluhopisech, o které je už nyní obrovský zájem.

 

 

"Zpráva nebude mít zásadní dopad na českou ekonomiku. Je však zdviženým prstem České národní bance, aby co nejdříve ukončila svůj intervenční režim, který za současných podmínek zásadně přispívá k pomalému růstu produktivity tuzemské ekonomiky a ke stále citelnějšímu zaostávání například naší hodinové produktivity práce za situací v plně srovnatelných zemích," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

 

Zájem o české dluhopisy je už teď velký. Státu se totiž daří prodávat některé emise se záporným úrokem, kdy investoři vlastně platí za to, že mohou vládě půjčovat. Dělají to proto, že očekávají posílení české koruny.

 

Jak se tento krok nakonec promítne do dluhopisového trhu, bude podle ekonomů záležet hlavně na objemu nových investic. Do ČR přiteče zřejmě několik miliard eur nebo dolarů, což by mělo udržet výnosy českých dluhopisů nízko. Kvůli inflaci ale může být růst pomalejší.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PLAT SNŮ: Kolik bere prezident Miloš Zeman a další politici? Z toho vám spadne brada!

Zahraniční média si utahují z Čechů kvůli Czechii! Oficiální název nepoužívá ani prezident Miloš Zeman

lud TN.cz