Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

animace Sestřelení letadla

Vyšetřovatelé: Let MH17 sestřelila raketa BUK. VIDEO, jak to stalo!

Nizozemští vyšetřovatelé v úterý po poledni potvrdili, že let Malaysia Airlines 17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru sestřelila raketa BUK. Vyšetřovatelé vyvrátili, že by letadlo mohlo být sestřeleno stíhačkou.

Šéf nizozemských vyšetřovatelů Fred Westerbeke se vyjádřil k tomu, proč civilní letadlo letělo nad územím, kde řádil válečný konflikt. "Téměř všechny aerolinie tuto trasu využívaly. Proletělo tam 160 letadel patřících 61 různým společnostem," řekl Westerbeke.

 

"Podle chicagské úmluvy o civilním letectví je zodpovědností státu stanovit, jestli je vzdušný prostor nad jejich územím bezpečný. Do té doby bylo sestřeleno 16 helikoptér a letadel. Ukrajinská vláda věděla, že jsou povstalci vybaveni zbraněmi, které mohou ohrozit i civilní letadla. Ukázalo se ale, že se nad potenciálním ohrožením civilního letadla nikdo nezamyslel," uvedl Westerbeke.

 

Klíčovým důkazem pro vyšetřování byl vrak malajsijského boeingu. Trosky byly postupně přepraveny na základnu Gilze-Rijen, kde byla přední část vraku znovu sestavena. Vyšetřování ukázalo, že nehodu způsobil výbuch hlavice odpovídající té, kterou nese raketa BUK. Tato hlavice vybuchla v blízkosti letadla. Stovky malých kovových objektů proletěly kokpitem, zabily posádku a způsobily vážné poškození letadla a následný pád.

 

 

Vyšetřovatelé vyloučili, že by byl let MH17 sestřelen stíhačkou, jak tvrdila jedna z verzí prezentovaných ruskou stranou. Rusové, kteří byli součástí vyšetřovacího týmu, odmítli, že by bylo možné s jistotou určit, jaká hlavice letadlo zasáhla. Ostatní členové vyšetřování s tím nesouhlasili a ve zprávě vysvětlili, podle čeho určili, že letadlo sestřelil Buk. Mimo jiné se ve vraku, včetně vybavení kokpitu a těl posádky, se našly úlomky střely.

 

Podle pozice vraku se vyšetřovatelům podařilo také určit, odkud byla raketa vypálena. Z výpočtů je jasné, že raketu odpálil někdo z území ovládané proruskými separatisty. Kdo to byl ovšem nemohou určit vyšetřovatelé leteckých nehod nýbrž kriminalisté.

 

 

Výrobce protiletadlového systému Buk už dopoledne uspořádal tiskovou konferenci, na které se snažil vyvrátit v tu chvíli ještě nezveřejněné výsledky nizozemských vyšetřovatelů. Společnost Almaz-Antej dokonce provedla vlastní experiment, kdy raketu Buk odpálila u kokpitu vyřazeného letadla ve stejné pozici, kde měla být střela podle nizozemských vyšetřovatelů. Podle výrobce střely mohla být odpálena jen z území v tu dobu kontrolovaného ukrajinskou armádou a muselo se jednat o typ, který už údajně ruská armáda nemá.
 

 

Let Malaysia Airlines 17 byl sestřelen 17. července 2014 nad východní Ukrajinou. V letadle z Amsterdamu do Kuala Lumpuru cestovalo 283 pasažérů a 15 členů posádky. Sestřelení letadla nikdo z 298 lidí na palubě nepřežil. Podle vyšetřovatelů zemřeli všichni do 10 vteřin od zásahu letadla.

vbo TN.cz