toulky na křivoklátě

Noc na Karlštejně se natáčela i na jiném hradě! Jeďte se tam podívat

Nemáte ještě plány na prodloužený víkend? Skutečný klenot se skrývá jen hodinku od Prahy. Vyrazte na Křivoklát!

Krásná příroda a hrad schovaný v bezpečí údolí. To je Křivoklát. První, co uvidíte, když projdete bránou, je nádvoří - tam si hned můžete vyzkoušet střelbu z kuše.

 

Hrad v minulosti sloužil také jako obávané vězení. V raném dětství tu byl vězněn i Karel IV. Na hradě se nachází také pokladnice, ve které hradní pánové dříve ukrývali vzácné šperky. Dnes tu jsou umístěny modely hradu.

 

Vynechat byste neměli ani knihovnu. Nachází se tu přibližně 53 tisíc svazků. Ty se ale do jedné místnosti nevejdou. Největší kniha váží zhruba jedenáct kilo.

 

Málokdo ví, že na Křivoklátě se natáčela část filmu Noc na Karlštejně. Na jednom z místních balkonů zazněla písnička Lásko má, já stůňu. 

 

 

85 - právě tolik schodů budete muset vyjít na věž, odkud je krásný výhled nejenom na hradní komplex, ale i na okolí. Po náročném výšlapu vám určitě vyhládne, občerstvit se můžete v místní krčmě. Jídla tu stojí kolem 150 korun.

 

Pokud si k dobrému jídlu dáte například pivo, nezoufejte, pod hradem je vlaková zastávka. Domů se tedy dostanete.

 

Dominantou Křivoklátu je sice hrad, ale nachází se tu toho mnohem více. Navštívit můžete třeba místní novogotický kostel nebo pískovcový pomník knížete Karla Egona. V podhradí se nachází i renesanční mlýn. V okolí hradu je také několik stezek, kde se můžete nejenom projít, ale i projet na kole. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

mom/Klára Pospíšilová TN.cz