ztráta naděje

Noční můra pod vodou: Potápěč čekal ve vzduchové kapse 2 dny!

Záchranáři vyvádějí Xisca Gràciu
Zdroj: Twitter, 112 Illes Balears
Téma:

Potápěč Xisco Gràcia si prožil skutečnou noční můru, když dva dny strávil v podvodní jeskyni, kde musel spoléhat na vzduchovou kapsu. Jak se hodiny měnily v dny, začal si potápěč uvědomovat, že ho nejspíš nenajdou včas, při čekání na záchranu ztratil naději.

V sobotu 15. dubna se učitel geologie a potápěč Xisco Gràcia potopil do jeskyní u Mallorcy. Jednalo se o tradiční ponor, kterých Gràcia provedl ohromné množství v rámci snahy zmapovat celý systém podvodních jeskyní.

 

"Mallorca je pod zemí mnohem krásnější než nad ní," sdělil v rozhovoru pro BBC Gràcia. On a jeho kolega Guillem Mascaró chtěli prozkoumat jeskyni Sa Piqueta, ke které se plave zhruba hodinu.

 

Oba muži se v jednu chvíli rozdělili, jeden sbíral vzorky, druhý plaval prozkoumat nedalekou komoru. Když se potápěči chystali na cestu zpět, pokazilo se hned několik věcí naráz.

 

Potápěči se potkali ve vchodu a podařilo se jim rozvířit bahno, díky čemuž jim výrazně klesla viditelnost v úzkých chodbách. Pak si uvědomili, že nylonové lano, kterým si značili cestu, se nejspíš přetrhlo. "Mohli jsme jen hádat, jestli na lano někde spadly kameny. Strávili jsme drahocennou hodinu hledáním, ale neuspěli jsme," uvedl Gràcia pro BBC.

 

V té chvíli už byli oba ve smrtelném ohrožení, protože spotřebovali téměř veškerý kyslík, který si s sebou nesli a to včetně nouzových zásob. Naštěstí si Gràcia vzpomněl, že je nedaleko jeskyně se vzduchovou kapsou.

 

 

Oba se tam dohodli, jak budou pokračovat. Měli kyslík jen pro jednoho, rozhodli se proto, že Guillem poplave pro pomoc, zatímco Gràcia počká na záchranu ve vzduchové kapse. "Rozhodli jsme se, že já zůstanu a Guillem poplave pro pomoc. On je hubenější a spotřebuje méně kyslíku. Já jsem zkušenější v dýchání vzduchu v jeskyni, který má mnohem vyšší úroveň oxidu uhličitého," přiblížil Gràcia BBC.

 

Když se rozdělili, musel Gràcia jen čekat na vyvýšenině v naprosté tmě, protože mu docházely baterie. Ještě stihl prozkoumat jeskyni, pak už jen rozsvěcel baterku, když se šel napít.

 

 

Po dlouhých hodinách, kdy trpělivě čekal na záchranu, se začal projevovat pobyt v jeskyni, kvůli vysokému obsahu oxidu uhličitého ho začala bolet hlava a i když byl zcela vyčerpaný, nemohl usnout, uvádí BBC. Jak čas ubíhal, Gràcia ztrácel postupně naději.

 

Jeho mysl si s ním začala hrát, často prý slyšel zvuky stoupajících bublin a viděl záblesky světel, když se ale otočil, nikde nic nebylo. Pak uslyšel hlasitý zvuk poblíž, uvědomil si, že jeho přítel to zvládl a nyní se k němu záchranáři snaží prokopat.

 

Pak ale zvuky ustaly a Gràcia čelil nejtemnějšímu momentu, docházela mu baterie a věděl, že bez světla se pro vodu už nedostane. Pak se ozval zvuk praskajících bublin a objevilo se světlo.

 

 

"Myslel jsem, že je to další halucinace, pak se ale z vody vynořila helma," popsal Gràcia. Byl to jeho starý přítel Bernat Clamor. Gràcia dostal bombu s kyslíkem a byl pomalu vyveden z jeskyně, ven se dostal 17. dubna, ve vodě strávil více než 60 hodin, protože musely být záchranné práce kvůli špatné viditelnosti přerušeny.
 

klma TN.cz