Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 31. 3. 2017
poruchy spánku

NOČNÍ MŮRY: Proč vznikají, co znamenají a jak se jich zbavit!

Noční můry
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Když se probudíte, jímá vás hrůza. Bojíte se spát, aby se děsivé sny nevrátily, někdy vás dokonce pronásledují celý život. Noční můry občas probudí každého z nás. Jak proti nim ale bojovat?

Nejděsivější na nočních můrách je to, že mozek vám během hrozivého snu běží na plné obrátky, a tak se stane, že si ho pamatujete i po probuzení. Lidé se pak často bojí opět ulehnout ke spánku, aby se náhodou neopakoval.

 

Dětskou variantou nočních můr jsou noční děsy. Na rozdíl od můr se ale člověk probudí s pocitem úzkosti, aniž by věděl, co se mu zdálo. Děsy často bývají doprovázené i křikem, děti si po probuzení nic nepamatují.

 

 

Jak noční můry vznikají

 

Noční můry se dostavují během hluboké fáze spánku (REM), kdy vznikají sny. Někdy mohou být příčiny jejich vzniku velmi banální. Vadit může příliš vysoká teplota v ložnici, špatná poloha ve spaní, těžké jídlo před spaním nebo třeba nedostatek tmy.

 

Mohou být také připomínkou nějakého dřívějšího traumatu, ale spíš jsou jakýmsi nastaveným zrcadlem současného psychického stavu. Pokud jsme třeba ve stresu, podvědomí se vytvářením těchto snů snaží "ulevit" naší mysli. Právě ve snu totiž dochází k "řešení" problémů, které nás tíží.

 

Jak TN.cz upozorňuje lékařka Jitka Bušková z Národního ústavu duševního zdraví, noční můry mohou být i projevem vážných zdravotních problémů. Kromě depresí nebo neurózy také bývají projevem parasomnie, která může vést i k vážným zdravotním úrazům.

 

 

"V případě poruchy chování v REM spánku dochází k částečnému nebo vzácně úplnému uskutečnění pohybů a chování podle probíhajícího snu v REM spánku. Jedná se o potenciálně závažnou nemoc, neboť může dojít ke zranění např. při pádu z lůžka, bolestivým úderem či do předmětů v okolí lůžka nebo udeřením partnera na lůžku," varuje Bušková.

 

Protože noční můry výrazně ovlivňují kvalitu spánku, člověk se navíc obvykle probouzí velmi unavený a vyčerpaný, což se pak často promítne i do jeho fungování během dne.

 

 

Jak bojovat proti nočním můrám

 

Pokud vás trápí noční můry, najděte příčinu. Důležité je prostředí, ve kterém usínáte. Před spaním je dobré vyvětrat, v zimě stáhnout topení, před spaním nad ničím nepřemýšlet. Stěžejní je i délka spánku - nechoďte spát příliš pozdě a snažte se mít alespoň sedm hodin spánku. Jestli vás to nočních můr nezbaví, vyhledejte odborníka. Kromě depresí nebo neurózy by totiž mohlo jít také o zmiňovanou parasomnii, pak by bylo na místě vyšetření ve spánkové laboratoři.

 

Nejčastější noční můry

 

Mezi nejčastější noční můry patří pád z velké výšky, pronásledování, ochrnutí nebo pozdní příchod na důležitou schůzku. Mezi méně časté pak patří smrt blízké osoby nebo nedokončení důležité práce.
 

lud TN.cz
Reklama