geminidy

Noční oblohu rozzáří meteorický roj! Kdy jich bude padat nejvíc?

Meteorický roj Geminidy nad Bombají
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 16:51
14.12. 2019 11:18
Téma:

Nebeské divadlo slibuje meteorický roj, který dosáhl svého maxima v sobotu kolem 13. hodiny odpoledne. Oblíbená každoroční podívaná přinese až 120 průletů meteorů za hodinu. Pro pozorování je podle Astronomického ústavu AV ČR ideální noc ze soboty na neděli. Kvůli Měsíci ale lidé uvidí průletů méně.

Geminidy si lidé každý rok nenechají užít. Krásnou podívanou můžeme sledovat od roku 1862, kdy byla poprvé zaznamenána, uvedla Česká astronomická společnost na svém webu. Od 20. století se počet meteorů zvyšuje a pokaždé osvítí noční oblohu. Letos tomu nebude jinak.

 

"Jeden z nejbohatších a nejvýraznějších meteorických rojů Geminidy má letos předpovězené maximum na 14. prosince kolem 13. hodiny. Pro pozorování tedy využijte noci kolem tohoto maxima - na sobotu a na neděli," informoval na facebooku Astronomický ústav AV ČR.

 

Vidět by mělo být až 120 meteorů za hodinu, jenže takové štěstí mít nebudeme. "Takový počet meteorů ale neuvidíte, protože bude rušit svým svitem Měsíc dva dny po úplňku. Počet se tedy sníží na zhruba 20 těch nejjasnějších meteorů," doplnil ústav.

 

 

Meteory byste měli stihnout, jelikož jsou pomalé a jasné. Pro sledování je ideální místo bez světelného znečištění. Pokud na ně vyrazíte ven, raději se teple oblečte. Podle meteorologů klesnou noční teploty na 3 až -1 °C.

 

Podívejte se na reportáž o meteorickém roji, který rozzářil oblohu před dvěma lety:

  

TN.cz