Meteorický roj vrcholí

Noční oblohu rozzáří Perseidy! Budou vidět i ve vaší obci? MAPA

Téma:

Už tento víkend vyvrcholí meteorický roj Perseidy. Astronomické podmínky budou podle odborníků ideální na pozorování. Podívejte se, jestli budou Perseidy viditelné i ve vaší obci.

Maximum meteorického roje, který je pozorovatelný každý rok touto dobou, očekávejte v noci z neděle na pondělí, a to ve druhé polovině noci. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude k vidění přibližně 70 meteorů za hodinu.

 

Vzhledem k tomu, že se Měsíc bude nacházet v novu, se můžeme těšit na úchvatnou astronomickou show. A to není všechno. "Kromě meteorické podívané obloha nabídne pohled na čtyři nejjasnější planety Sluneční soustavy," uvádí Česká astronomická společnost.

 

Na obloze budeme moci spatřit Venuši, Jupiter, Saturn a Mars, který byl na konci letošního července nejblíže Zemi za posledních 15 let. Navíc by měla být k vidění Mléčná dráha, část naší Galaxie a hvězdokupy Hyády a Plejády, což jsou kulovité koncentrace hvězd.

 

 

Počasí by také pozorovatelům mělo přát. Bude jasno až polojasno s teplotami mezi 18 - 14 stupni. Záleží ale také na světelném znečištění, které panuje především kolem velkých měst. Skutečnou tmu u nás téměř nenajdete, nachází se jen na horách, především v Národním parku Šumava.

 

Některá místa jsou ale pro pozorování přece jen vhodnější než jiná. Podívejte se na mapu znečištění, jestli vůbec máte šanci v okolí svého domova meteory spatřit. Fialová a červená místa označují největší znečištění, následuje oranžová, žlutá a zelená. Největší tma pak panuje v modrých oblastech.

 

 

Znečištění v místě vašeho bydliště můžete podrobněji najít na mapě zde.

TN.cz