ohnivá koule

Další jasný záblesk na obloze! Tentokrát se ví, co to bylo

Velmi jasný bolid z Persea
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Téma:

V noci na pátek mohl být na noční obloze pozorován velmi jasný bolid, který před půlnocí zaznamenaly i kamery Evropské bolidové sítě. Aby se dalo blíže určit místo dopadu, které je mimo Českou republiku, mohou případní svědci astronomům pomoci zpřesněním informací. Stále matoucí je ale úterní událost na Karvinsku, to bolid s velkou pravděpodobností nebyl.

Mnoho lidí v noci na pátek spatřilo ohnivou kouli, která krátce před půlnocí ozářila noční oblohu. Bolid kromě pozorovatelů potvrzuje i Astronomický ústav Akademie věd České republiky (AÚ AV ČR).

 

"Velmi jasný bolid, který před půlnocí proletěl oblohou, máme zaznamenaný všemi našimi přístroji a máme tak naprosto přesná data. Událost se netýká ale našeho území," uvádí AÚ AV ČR.

 

Aby se dalo přesněji určit, kam vesmírné těleso dopadlo, mohou případní svědci vyplnit formulář o pozorování bolidů.

 

 

Shodou okolností je to právě šest let od dopadu Čeljabinského meteoru. Ten vybuchl nad zemí, tlaková vlna vyrážela okna. Později byly také nalezeny jeho fragmenty, největší vážil přes 570 kilogramů.

 

"A jsme si jistí, že jde jen o shodu okolností? Nemohli dnešní noční bolidy a čeljabinský objekt pocházet ze stejného zdroje?" ptá se Jiří Č. v komentářích. "Dobrá otázka. Dráhy se v Oddělení meziplanetární hmoty porovnají. Podobný případ nastal 6. dubna 2002, kdy meteorit Neuschwanstein přiletěl k Zemi po stejné dráze, jako meteorit Příbram v roce 1959. Ale nakonec se ukázalo, že nešlo o stejný materiál a tedy o jedno mateřské těleso," vysvětlili pracovníci AÚ AV ČR.

 

 

Stále matoucí je ale událost na Karvinsku, kde se v noci na středu ozval výbuch, který doprovodil záblesk i tlaková vlna. O bolid ale dost možná nešlo, protože kamery bolidové sítě nic nezaznamenaly.
 

klma TN.cz