Vibrio Vulnificus

Bakterie z moře Zdeňkovi málem vzala nohu! Mohl být mrtvý, tvrdí lékaři

Muž v nemocnici
Zdroj: zpravy@nova.cz
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Publikováno 6. 10. 2019
Téma:

Čech, kterého při koupání v moři napadla nebezpečná bakterie Vibrio Vulnificus, o nohu nepřišel. V srpnu byl propuštěn z nemocnice, ale jeho léčba bude trvat ještě minimálně rok.

Třiašedesátiletého Zdeňka napadla bakterie, která může způsobit vážné onemocnění, odumírání částí těla, nebo dokonce smrt. Kvůli ní mohl přijít o nohu a má za sebou měsíce léčby.

 

Jeho zdravotní stav totiž zkomplikovala následně ještě nekróza, do které se mu v nemocnici dostala další bakterie. "Jeho boj není zdaleka u konce. Pořád je tu riziko, že o tu nohu přijde, ale už může chodit," řekla jeho žena Milada.

 

"Musí dodržovat přísnou dietu, jíst velice zdravě, nesmí nic sladkého, žádný alkohol. Pokud to poruší, jeho stav se může opět zhoršit," popsala Zdeňkova manželka. "Lékař říkal, že jeho léčba bude trvat ještě rok. Ale také nám odborníci řekli, že kdyby zůstal v bulharské nemocnici, tak už je po smrti. Jsme zkrátka vděční, že žije," popsala.

 

Poškozená noha stále vyžaduje velkou péči. "Třikrát týdně sem jezdí zdravotní sestra mu to převazovat. Musí se to pořád čistit. K lékaři jezdí manžel na kontrolu každé tři týdny," popsala. Milada je ráda, že její muž už jen neleží v nemocnici. "Chodí velice opatrně a pomalu, ale jsme rádi aspoň za něco," popsala.

 

Zdeněk už má za sebou i plastiku nohy. "Vzali mu kůži ze stehna na té stejné noze," vysvětlila. "Lékaři v Brně odvedli výbornou práci, máme velké štěstí, že máme v České republice takové odborníky," dodala.

 

Muž je už dlouhou dobu v invalidním důchodu po mozkové příhodě. "Nezvládne si například zapnout bundu, zavázat boty a podobně," popsala. Pokud by její muž přišel o nohu, byla by péče náročnější. "Máme tři děti, hodně mi pomáhají. Jsou velkou oporou," dodala Milada.

 

Nakazil se v moři

Zdeňka před koupelí v moři v Bulharsku štípl do nemocné nohy nějaký hmyz. I tak drobné poranění ale stačilo, aby se mu ve vodě do těla dostala zákeřná bakterie Vibrio Vulnificus. "Od rána měl horečku a zimnici, velice jej bolela noha. Zavolali jsme doktora, který přišel na pokoj a dal mu antibiotika," popsala Milada. Více najdete zde.

 

Bakterie Vibrio Vulnificus je velmi nebezpečná, ale vyskytuje se jen ve slané nebo poloslané vodě u mořských pobřeží. Skupina taiwanských vědců, která se touto bakterií zabývala ve své studii, zjistila, že z 93 nakažených lidí jich 31 zemřelo.

TN.cz