Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.1. 2019 07:02
Medicína a fyziologie

Nominace na Nobelovu cenu: Pomahač má vybrat kandidáty

Bohdan Pomahač
Zdroj: isifa.com
Bohdan Pomahač

Velké cti se dostalo českému chirurgovi Bohdanu Pomahači. Nobelova komise z Institutu Karolinska ho pozvala, aby nominoval kandidáty na Nobelovu cenu za fyziologii nebo medicínu za rok 2019.

Bohdan Pomahač je český plastický chirurg. Vedl tým, který provedl první úplnou transplantaci obličeje, celkově to byla teprve třetí transplantace obličeje na světě. "Je to velká čest!" uvedl Pomahač na svém twitterovém účtu.

 


Nominovat kandidáta na Nobelu cenu za fyziologii nebo medicínu mohou pouze ti, které pozvala Nobelova komise. "Oprávnění k nominaci jsou profesoři z nejméně šesti lékařských fakult po celém světě, kteří jsou vybraní Nobelovým shromážděním, s ohledem na zajištění vhodného rozdělení této úlohy mezi různé země," popsala organizace.

 


Shromáždění obvykle rozešle kolem tří tisíc pozvánek pro nominaci. Termín, do kterého je možné navrhnout kandidáty, je 31. leden. Několik dalších měsíců kandidáty vyhodnocuje Nobelova komise. Vítěze oznámí v říjnu, na prosinec je pak připravené slavnostní převzetí ceny ve Stockholmu.
 

rod TN.cz