Uvolněná opatření

Nošení roušek přehledně: Kde už ne a kde stále ano? Lidé v tom mají zmatek

Konec viru
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 17. 6. 2020
Téma:

Při každé vlně uvolnění vládních opatření zavládne mezi lidmi zmatek. Netuší, kde stále musí nosit roušky či jaká nařízení by měli dodržovat třeba při návštěvě restaurace nebo sledování filmu v kině. Podívejte se, co nadále platí.

Zatím poslední změny v mimořádných opatření vlády začaly platit v pondělí 15. června, další budou následovat o týden později. Ministerstvo zdravotnictví o nich informovalo až před víkendem, a tak lidé neměli mnoho času se na ně připravit.

 

Není proto divu, že panuje chaos v tom, co se stále musí dodržovat a co už naopak ne. Připravili jsme proto jednoduchý přehled. Všechna nařízení najdete ve speciální sekci na webových stránkách vlády.

 

 

Roušky

Při pohledu z okna nebo do komentářů na sociálních sítích by se mohlo zdát, že roušky už nemusíte nosit nikde. Opak je ale pravdou. Venku si sice ochranu úst a nosu můžete sundat, i když budete v blízkosti cizího člověka, ve vnitřních prostorech ji ale musíte mít i nadále. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Zakrýt dýchací cesty byste si měli v dopravních prostředcích, obchodech nebo restauracích, kde nemusíte mít roušku jen v případě, že sedíte u stolu a pijete nebo jíte. Když jdete na toaletu nebo zaplatit na bar, měli byste si ji ale znovu nasadit.

 

Výjimka přibyla kromě malých dětí nebo žáků ve škole také pro plavčíky a trenéry, kteří jsou u bazénu. Ochranu úst a nosu nemusí nosit už ani zaměstnanec na svém místě a s odstupem dvou metrů od dalšího pracovníka. Pokud se ale zvedne od stolu a vydá se například do jídelny, roušky by si vzít měl.

 

 

Hromadné akce

Pro divadelní a filmová představení, sportovní zápasy nebo bohoslužby i nadále platí limit 500 účastníků. Zákaz se ale nově nevztahuje na hromadné akce, které se konají ve stavebně členěných areálech, což jsou například stadiony nebo veletržní areály. V pěti sektorech může být po 500 lidech.

 

Ve vnitřních prostorech se musí i nadále dodržovat odstup nejméně dva metry a musí být k dispozici dezinfekční prostředek. Venku se dodržují 1,5metrové rozestupy a lidé musí mít nasazeny roušky. Omezení platí i pro sezení hostů v divadle nebo kině.

 

Jaká omezení fungují v restauracích nebo saunách, se dočtete na následující straně:

 

1
2
TN.cz