Nákaza v Chorvatsku

Nošení roušek u Jadranu sotva začalo platit, vláda už hrozí pokutami

Cestování do Chorvatska
Zdroj: Getty Images, TN.cz
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 14. 7. 2020
Téma:

Je to sotva pár hodin, co lidé v Chorvatsku, turisty nevyjímaje, musejí například do obchodů povinně pouze s rouškou. Místní úřady už ale začaly strašit, že ty, kteří budou nařízení ignorovat, čekají sankce.

Zatímco u nás se situace zlepšila natolik, že jsme mohli až na výjimky nedávno schovat roušky do šuplíků, v Chorvatsku je to přesně naopak.

 

Nově tu tak platí povinnost nosit roušku na řadě míst - pro turisty je nejdůležitější vědět, že musejí mít nos a ústa zakryté v obchodech nebo ve veřejné dopravě. A i když je nařízení staré sotva pár hodin, úřady už začaly strašit ty, kteří by chtěli nová pravidla ignorovat nebo obcházet.

 

"Bereme to tak, že obdobím, ve kterém bychom mohli čelit větším problémům s šířením Covid-19, je podzim. Proto musíme čas aktuálně využít k získání správných návyků," vysvětlil v pondělí šéf krizového štábu a zároveň chorvatský ministr vnitra Davor Božinovič.

 

 

Klíčové je podle něj informování veřejnosti, píše portál dnevnik.hr. Zároveň ovšem Božinovič varoval, že "pokud nebude opatření přijato, budou zavedené sankce." A všechny vyzval, aby roušky nosili. Jedním dechem ovšem poradil obchodům, které nemají vlastní ostrahu, aby v případě potřeby volaly o pomoc na tísňovou linku.

 

Politik zároveň zdůraznil, že úřady pracují na tom, aby byla turistická sezóna v zemi bezpečná a připomněl, že k Jadranu stále míří davy Němců, Čechů či Poláků.

 

Roušku nicméně podle chorvatskeho Dnevniku nemusejí nosit úplně všichni - výjimka se vztahuje na malé děti do dvou let či těžce zdravotně postižené, kteří nesnesou zakrytý obličej.

 

 

V pondělí odpoledne chorvatské úřady hlásily necelých 3800 případů Covid-19, za 24 hodin přibylo 53 nových. S infekcí je hospitalizovaných 132 lidí, čtyři jsou připojení na umělou plicní ventilaci.

 

Připomeňte si nově zavedená opatření v Chorvatsku v reportáži:

 

TN.cz