pandemie koronaviru

Nosit roušky nemá smysl, tvrdí WHO. Může to podle ní stav naopak zhoršit

Seniorka s rouškou - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
30.3. 2020 22:15
Téma:

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nemá smysl, aby lidi masově nosili roušky, pokud nejsou nakažení nebo se nestarají o někoho nakaženého. Podle ní se tím šíření epidemie nezabrání, navíc při špatném zacházení s rouškou je výsledek opačný.

Světová zdravotnická organizace i nadále lidem nedoporučuje, aby nosili roušky či respirátory. Výjimkou jsou případy, kdy jsou lidé sami nemocní, anebo se starají o nakaženého člověka. "Neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že nošení roušek napříč celou populací má nějaký přínos," uvedl výkonný ředitel krizového programu WHO Mike Ryan.

 

"Ve skutečnosti však existuje důkaz, že při nesprávném používání roušky je výsledek opačný," dodal. Dalším problémem podle něj je celosvětový nedostatek ochranných pomůcek. "Právě teď jsou virem nejvíce ohrožení lidé v první linii. To, že nemají roušky, je hrozné," řekl Ryan.

 

 

Totéž potvrdila i epidemioložka z WHO Maria Van Kerkhoveová, podle které by přednostně měli mít ochranné pomůcky ti, kteří je nejvíce potřebují, což jsou zdravotníci. "Jejich ochrana musí být naší nejvyšší prioritou," uvedla.

 

Domovy musí seniory před přijetím do zařízení nejprve otestovat. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz