náročný úkol

Nosorožcům museli navrtat rohy a přemístit je. Jsou kriticky ohrožení

Téma:

Náročný úkol za sebou mají ochránci přírody z Keni. Z Nairobského národního parku přestěhovali osm nosorožců dvourohých na nové bezpečnější místo na jihu země. Nosorožci dvourozí, známí také jako černí, patří ke kriticky ohroženým živočišným druhům.

Strážci národního parku nosorožce museli nejprve uspat a chytit. Roh, kvůli kterému se zvířata stávají terči pytláků, pak navrtali a tím ho znehodnotili. Dovnitř také umístili GPS vysílačku, díky které budou mít strážci v nové rezervaci přehled o tom, kde se vzácní nosorožci nacházejí.

 

"Nosorožce převážíme z Nairobského národního parku do nové rezervace Tsavo, která je odtud vzdálená 325 kilometrů," sdělil náměstek keňského ministerstva turismu Najib Balala.

 

Rezervace Tsavo bude pro nosorožce bezpečnější. V Nairobském parku by je ohrožoval projekt stavby železnice. Celkem se do nového bydliště stěhuje osm kusů. "V Nairobi máme více než 100 nosorožců a protože zdejší kapacity jsou malé, přesunujeme osm zvířat. Dalších šest pak stěhujeme ještě z národního parku Nakuru," dodal Balala.

 

 

Nosorožec dvourohý, známý také jako černý, patří ke kriticky ohroženým druhům. Keňská vláda je proto přísně střeží a bojuje proti pytlákům. Mezi lety 1960 a 1995 populace nosorožců dvourohých klesla o dramatických 98 procent na pouhých 2,5 tisíce jedinců. V posledních letech se ale černý scénář blížícího se vyhynutí druhu daří odvrátit.

 

"Počet nosorožců stoupá. Loni jsme přišli o devět zvířat, naopak 103 mláďat se narodilo. Díky tomu se populaci daří rozšiřovat a jsme za to moc šťastní," sdělil Balala.

 

Na jihu Afriky nyní v rezervacích žije téměř pět tisíc nosorožců dvourohých. Mají větší štěstí než nosorožci bílí severní. Právě v Keni v březnu uhynul poslední žijící samec na světě. Patřil královédvorské ZOO.

Související témata:
Klára Kučerová/ lud TN.cz