osud budovy

Katedrále Notre-Dame hrozí další zkáza! Déšť může pobořit stěny

Téma:

Architekti se obávají toho nejhoršího, a to, že by se stěny katedrály mohly zbořit. Zapříčinit by to mohl déšť, který meteorologové ve Francii v příštích dnech očekávají. Architekti plánují přes katedrálu dát obrovskou plachtu, jenže déšť by měl začít už v úterý.

Poté, co katedrálu poničil obrovský požár, potýkají se architekti s dalšími komplikacemi. Nejdřív katedrálu ohrozila voda z hašení, která se nejspíš dostala do trhlin a zředila maltové spoje, které drží pohromadě kvádry. Ty jsou také postaveny z lutéckého vápence, který nemá rád vysoké teploty.

 

Teď se architekti obávají, že stěny katedrály ohrozí déšť, který by mohl způsobit její kolaps. Hlavní architekt Philippe Villeneuve řekl francouzským médiím, že se budou horolezci snažit dostat obrovskou plachtu přes katedrálu, aby byla ochráněna. Neví se však, jestli se vše stihne do té doby, než déšť propukne. Podle předpovědi by měl začít už v úterý, uvedlo BBC.

 

Osud katedrály je tak stále nejistý. Lidé však doufají, že se jí nestane nic horšího a bude zrekonstruovaná. Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že by měla být rekonstrukce provedena do roku 2024, přesně včas před Letními olympijskými hrami, které se budou konat v Paříži.

 

 

Katedrálu Notre-Dame zachvátil požár v pondělí 15. dubna. Zachránit se ho snažilo přes 400 hasičů a po devíti hodinách se jim to podařilo. Bohužel došlo k velkému poškození dřevěného interiéru a střechy katedrály. Zřítila se také štíhlá centrální věž. Podle prvních vyšetřování požár mohl způsobit zkrat. Přesnou příčinu však stále vyšetřovatelé zjišťují.

 

Připomeňte si záběry z hašení katedrály Notre-Dame:

reg TN.cz