SLAVNÁ PAMÁTKA

Macron ustoupil, Notre-Dame bude vypadat jako před požárem

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová
Publikováno 10. 7. 2020
Téma:

Pařížská katedrála Notre-Dame bude po rekonstrukci vypadat naprosto stejně jako před požárem. Prezident Emmanuel Macron zamítl rekonstrukci do moderní podoby. Původně ale moderní vzhled katedrály podporoval.

Ani skleník na střeše, ani moderní skulptura, ani skleněná věžička. Slavná pařížská katedrála Notre-Dame má po rekonstrukci vypadat přesně tak, jak ji známe.


"Prezident je přesvědčený o nutnosti zrekonstruovat Notre-Dame do podoby co nejbližší původnímu stavu, který je tak dobře známý. A to při využití materiálů a technik v souladu s požadavky udržitelného rozvoje,“ okomentoval rekonstrukci Elysejský palác.


Prezident Emmanuel Macron sice nejdřív sám podporoval myšlenku rekonstruovat gotický skvost do moderní podoby, jenže teď couvl. I proto, že by nemohl splnit slib, který dal v den požáru - že se slavná památka otevře do pěti let.

 

 

"Opravíme Notre-Dame, protože to je to, co musíme udělat. Naše historie si to zaslouží." vyjádřil se k opravě  Macron.

 

Oprava jedné z nejznámějších křesťanských staveb by se totiž vypsáním architektonické soutěže zdržela, a to si francouzská vláda nechce dovolit. Už teď je rekonstrukce ve skluzu. Práce nejdřív zpomalila kontaminace olovem, které se roztavilo při požáru střešní konstrukce. Na podzim a v zimě nepříznivé počasí, na jaře pak pandemie koronaviru.

 

Teprve před měsícem začali dělníci rozebírat lešení, které bylo na katedrále před požárem a které oheň poničil. Samotná rekonstrukce ikonické památky by měla začít v říjnu. Už teď tesaři pracují na nových krovech, které vyrábějí stejnými metodami jako ve středověku.

 

 

"Chceme dokázat, že původní metody nejsou zastaralé a my stejně jako naši předci nemusíme používat stroje,“ informuje François Calame.

 

Požár zachvátil Notre-Dame v dubnu loňského roku a poničil střechu, krov a sanktusník, který se zřítil hodinu po vypuknutí požáru. Požár zřejmě způsobil elektrický zkrat nebo špatně uhašený cigaretový nedopalek.

Související témata:
jh TN.cz