pandemie koronaviru

Nouzový stav asi prodloužíme, plánuje Babiš. Vyzval firmy, ať nechají lidi doma

Hostem předvolební debaty bude předseda vlády Andrej Babiš
Zdroj: TV Nova
Premiér Andrej Babiš (ANO)
Lucie Staničková
Lucie Staničková
24.10. 2020 14:20
Téma:

Nouzový stav, který platí do 5. listopadu, se zřejmě prodlouží. V sobotu o tom informoval na svém twitteru premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň vyzval firmy, aby nařídily home office u všech zaměstnanců, kteří mohou pracovat z domova.

"Budeme muset zřejmě prodloužit nouzový stav. Čísla se zatím nelepší, šíření se nezastavilo. Tvrdší opatření, která jsme ve středu přijali, mají nějaký doběh a já stále vidím ještě v ulicích spoustu pohybu,“ řekl Babiš v rozhovoru s Rádiem Z.

 

Podle Babiše se lidé chovají jinak než za první vlny koronaviru na jaře a jsou více neukáznění. Důležité je především eliminovat kontakty. "Chci poprosit všechny, aby opatření dodržovali. Všichni chceme Vánoce, chodit do obchodů, na trhy. Musíme to brát vážně. Počet hospitalizovaných si nikdo nevymýšlí. Pokud to nezastavíme, tak predikce nejsou dobré,“ apeloval premiér.

 

 

Zároveň vyzval firmy, aby nařídily home office všem zaměstnancům, kteří mohou pracovat z domova. "Vím, že se to říká jednoduše, ale není možná jiné řešení,“ doplnil.

 

Kvůli rostoucímu počtu nových případů i úmrtí, kdy v Česku za poslední týden padá jeden rekord za druhým, vláda stále řeší také kapacity nemocnic. Podle Babiše už finišuje příprava polní nemocnice v Letnaněch. Zároveň však dodal, že kapacity bude stále ještě potřeba rozšířit.

 

Předseda vlády se v rozhovoru vyjádřil také k situaci ohledně ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). "Moc mě to mrzí, ale když jsme tady několik týdnů opakovaně vyzývali lidi, aby dodržovali pravidla, tak my musíme jít příkladem. Pro mě je nepřijatelné, aby se ministři a politici scházeli po hospodách,“ řekl Babiš.

 

 

Přesto však premiér doufá, že Prymula po odvolání z postu ministra zůstane v expertním týmu. Nového šéfa ministerstva zdravotnictví, jehož životopis předal Babiš prezidentu Zemanovi v pátek odpoledne, má hlava státu přijmout v úterý ve 14 hodin v Lánech. "Předpokládám, že by ho prezident mohl jmenovat do funkce ve čtvrtek. Zatím dohlížím na ministerstvo,“ uzavřel Babiš.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz