Pustevny

Nová atrakce v Beskydech: Stezka má půl kilometru

Na Pustevnách je nová stezka v korunách stromů
Zdroj: TV Nova
Téma:

Na Pustevnách v Beskydech zprovoznili přes půl kilometru dlouhou stezku. Její součástí je i vyhlídková věž s unikátní skleněnou terasou, na kterou se vypravil i štáb televize Nova. Její konstrukce je obalena tunami námrazy, která ji změnila k nepoznání.

Vydatné sněžení, tuhý mráz a silný vítr stojí za velkou vrstvou námrazy, která dala stezce Valaška jedinečné tvary. Konstrukce ve výšce tisíc metrů nad mořem tak teď nepřipomíná turistickou atrakci, ale vědeckou polární stanici. Její součástí je i vysunutá plošina. Vstup na ni je opravdovým adrenalinovým zážitkem.

 

"Jedná se o nejdelší vyloženě skleněný skywalk v Evropě, na který jsme použili bezmála jednu tunu skla," pochlubil se provozovatel stezky Valaška Zdeněk Křivánek.

 

Na skleněné vyhlídce, která je třicet metrů nad terénem, je za ideálních podmínek vidět až na území Polska, Velkou Fatru nebo hřebeny Javorníků.

 

 

Provozovatelé atrakce teď mají obavy, co s jehličnany kolem stezky udělá mokrý sníh při jarní oblevě. "Při výstavbě jsme se snažili zachránit každý strom, ale bohužel nevíme, co po této extrémní zimě nastane," popisuje Zdeněk Křivánek.

 

Například ze stromu, který prorůstá stezkou, setřepali provozovatelé za jediný den metráky sněhu. Chtějí tak zabránit tomu, aby na jaře návštěvníci přemýšleli nad účelem velké díry v podlaze.

 

K věži vede 135 metrů dlouhý lanový himálajský chodník, přičemž každý jeho metr jistí kilometr ocelových prutů.

 

pan, Zdenek Čík TN.cz