Janáčkova filharmonie

Koncertní hala v Ostravě je jednou z nejočekávanějších staveb světa!

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
3.8. 2020 21:50

Koncertní sál, který chce postavit Ostrava za dvě miliardy korun, se už teď zařadil na žebříček deseti nejočekávanějších staveb světa. První koncert v nové hale, která soupeřila třeba s obchodním a obytným centrem v Londýně, nebo mrakodrapem ve Francii, by návštěvníci mohli slyšet už v roce 2024.

Očekávaná koncertní hala v Ostravě. Její stavební prvky, které jsou zatím na papíře, začínají mít pevné obrysy. A nejvíce se na ni těší asi členové filharmonie.


"Janáčkova filharmonie funguje 70 let. Nikdy před tím neměla své zázemí. Takže se těšíme. I v této době fungujeme v provizoriu a nový sál potvrdí uměleckou integritu,“ raduje se ředitel Janáčkovy filharmonie Jan Žemla.


Hala bude připomínat pouzdro na nástroj. "Nově jsme přidali střešní okna, která mohou být v sálech zatemněna a pracujeme také na interiérech,“ popsal návrh architekt Stephen Holl.

 


Koncertní sál vyjde na více než dvě miliardy, něco doplatí kraj, něco stát. Zbytek už je na Ostravě. Navíc se možná využije i ostravské dědictví - doly. Právě ty a jejich spodní vodu chtějí využít k zásobování energií. První kontrolní vrty budou za pár dní. 


Nová koncertní hala by měla stát už v roce 2024 a měla by být šetrnější k životnímu prostředí.


Podle expertů je nejočekávanější stavbou světa mrakodrap LUMA ve francouzském Arles z nerezové oceli. Architekt Frank Gehry navrhl i Tančící dům v Praze spolu s Vlado Miluničem.

 

Na rozdíl od Ostravy je už stavba v Arles v plném proudu.
Architekty očekávaná je i velkolepá londýnská Peninsula Place. Budou v ní kanceláře, hotel i 15 tisíc bytů.

ls TN.cz