Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

jak se tvoří hranice

Nová mapa Ukrajiny: Takhle bude vyčerpaná země zřejmě rozdělena

Dělení Ukrajiny
Zdroj: forum.comments.ua

Jak bude ukončena ukrajinská krize? Země by mohla být federalizována na východní a západní část. Jedna by byla blíže EU, druhá zase blíže Rusku.

Kyjevská vláda, Evropská unie i Spojené státy mají zájem na tom, aby ukrajinská krize byla ukončena a nepřerostla v dlouhodobý rozsáhlý vojenský konflikt. Noviny New York Times naznačují, že jednou z možností je federalizace. 
 

"Ruští činitelé naznačují, že Moskva nemá zájem na anexi východní Ukrajiny způsobem, jakým zabrala Krym, ale usiluje spíše o ukrajinskou federalizaci, v jejímž rámci by proruské provincie měly relativní autonomii, současně s ujištěním, že se Ukrajina nestane členem NATO," píše New York Times. Na sloupek upozornily mimo jiné Literární noviny. Cesta k federalizaci ale bude ještě dlouhá, ukrajinský prezident Porošenko dál sní o tom, že mu Spojené státy dodají zbraně a konflikt bude pokračovat. USA ale nechtějí patovou situaci dále prodlužovat.
 

Kyjev zbraně zřejmě nedostane, zní z USA
 

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes v Kyjevě po jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem prohlásil, že Ukrajina čelí "pokračující ruské agresi". Zároveň upozornil, že Západ nechce konflikt s Ruskem. Moskva podle Kerryho musí dodržovat podepsané minské dohody a zasadit se o příměří na Ukrajině.

 

 

Kerry v Kyjevě podpořil diplomatické řešení krize na východě Ukrajiny. Vydal se na Ukrajinu v době vyostřené situace na východě země, kde vládní síly bojují se stále aktivnějšími proruskými separatisty.
 

Kerry upozornil, že Ukrajina čelí "pokračující ruské agresi", ale Západ podle něj nechce konflikt s Ruskem. "Chceme zdůraznit, že naší volbou je diplomacie a jednání," zdůraznil americký ministr. Nelze však podle něj zavírat oči před tím, že přes ukrajinskou hranici přejíždějí tanky nebo že na ukrajinském území operují neoznačení vojáci.
 

Rusko podle Kerryho musí učinit svou volbu, ukázat, že opravdu usiluje o ukončení krveprolití a dodržovat minské dohody. Místo toho však situace ještě eskaluje. "Rusko musí prokázat své úsilí o ukončení krveprolití jednou provždy. Učiní tak, když bude dodržovat dohody, které podepsalo v Minsku," prohlásil Kerry.
 

Kromě toho je podle šéfa americké diplomacie třeba stáhnout těžkou výzbroj z Ukrajiny a musí být respektovány hranice. Obě strany by si měly vyměnit rukojmí, která nyní zadržují.
 

Ukrajinský prezident Porošenko po jednání s Kerrym prohlásil, že "naprosto nepřijatelné" jsou útoky na civilní cíle. Řekl také, že násilí podporované Moskvou se stupňuje.

 

 

Podle agentury Reuters Kerry přijel rovněž nabídnout Kyjevu dodatečnou humanitární pomoc ve výši 16,4 milionu dolarů (400 milionů korun) určenou pro civilisty na východní Ukrajině.
 

Petro Porošenko v rozhovoru s německým deníkem Die Welt vybídl státy NATO k poskytnutí zbraní Ukrajině. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest ale tento týden uvedl, že Spojené státy neposkytnou ukrajinské armádě zbraně a nadále usilují o diplomatické řešení ukrajinské krize. Podobně se ve středu vyjádřila i Paříž a také německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier dnes na návštěvě Lotyšska prohlásil, že situace v regionu se nezlepší tím, že "do tohoto regionu dostaneme ještě více zbraní".

 

ČTK / TN.cz