Experimentální léčba

Nová naděje pro nemocné s Covid-19. Lékaři jim dají krev vyléčených

Koronavirus - infuze
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 26. 3. 2020
Téma:

Americký Federální úřad pro potraviny a léčiva (FDA) v úterý schválil experimentální léčbu onemocnění Covid-19, které vyvolává nový koronavirus. Nemocným pacientům ve Spojených státech budou lékaři dávat krevní plasmu těch, kteří již nemoc prodělali a uzdravili se. Ta je bohatá na protilátky, problémem ale je nedostatečný počet vhodných dárců.

Už v pondělí avizoval guvernér státu New York Andrew Cuomo, že lékaři v New Yorku, který je jednou z epidemií nejhůře zasažených oblastí v USA, chtějí dávat krev vyléčených těm, kteří jsou s onemocněním Covid-19 v nejhorším stavu. V úterý takový postup posvětily i federální úřady, informuje list Daily Mail.

 

V USA běží klinické testy několika léčiv, které by na koronavir mohly působit. Lék remdesivir dostal i jeden z pacientů v České republice. Transfuze krevní plasmy nasadili nemocným i lékaři, kteří s koronavirem bojovali v Číně.

 

"Nevíme, jestli to zabere, dokud to nezkusíme, ale historická zkušenost s podobnou léčbou je povzbuzující," řekl agentuře AP vedoucí Fakulty veřejného zdraví z Univerzity Johna Hopkinse Arturo Casadevall.

 

Princip léčby je veskrze jednoduchý. Krevní plasma člověka, který již onemocnění prodělal a uzdravil se, obsahuje protilátky. Lékaři předpokládají, že taková transfuze pak nemocnému pomůže bojovat s nákazou. Dala by se použít i jako náhrada očkování u těch nejohroženějších skupin.

 

 

Transfuze by tak mohli dostat třeba záchranáři, personál v nemocnicích či lidé v domovech důchodců. "Potřebujeme zoufale dvě věci – zastavit přenos viru a být schopni pomoci těm, kteří už jsou nemocní," uvedla Liise-anne Pirofskiová profesorka všeobecného lékařství jedné z newyorských univerzit.

 

Daily Mail upozorňuje, že ve výjimečných případech může ale taková léčba způsobit poškození plic. Je s ní spojený ještě další, v tuto chvíli velmi závažný problém – není dost potencionálních dárců krve, tedy lidí, kteří by onemocněním prošli a vyléčili se.

 

 

Lékaři teď ale po rozhodnutí úřadů mohou odebírat krevní plasmu a připravovat transfuze. Podobná metoda byla užita třeba při epidemii španělské chřipky v roce 1918, v 30. letech při epidemiích spalniček či v nedávné době, když se objevilo SARS.
 

Více o americkém léku remdesivir v reportáži:

Související témata:
TN.cz