exkluzivní rozhovor

Andrej Babiš: Nouzový stav netřeba, rozvolňováním ale hrozí druhá vlna

Téma:

V živě vysílaném exkluzivním rozhovoru Televizní noviny: Speciál odpovídal premiér Andrej Babiš na otázky týkající se současné koronavirové situace a jejího dalšího předpokládaného vývoje.

Česká republika bojuje s novým koronavirem už dva měsíce. Nouzový stav pokračuje, trvat by měl minimálně do 17. května. „Vir prakticky nikdo ještě nezná, proto musíme být dál opatrní. V minulosti jsem dával za příklad Singapur, kam teď přišla druhá vlna. Myslím, že rychlost rozvolňování je u nás na hraně,“ uvedl premiér. Proti původnímu plánu se některá uvolnění urychlila o týden.

 

„Jsme zatím úspěšní, ale připravujeme se, že by mohla přijít druhá vlna. Úzce spolupracujeme například s Rakouskem," potvrdil premiér. V Evropě podle něj patříme do top desítky v tom, jak rychle a efektivně na krizi reagujeme.

 

Momentálně platný nouzový stav je schválený do 17. května. "O prodloužení neuvažuji," potvrdil Babiš. Věří, že nadále mohou nutná opatření fungovat v režii ministerstva zdravotnictví.

 

"Ministr může dát například příkaz k vyčlenění lůžek nebo personálních kapacit ve zdravotnictví," vyjmenovává premiér pravomoci, které do rukou ministra zdravotnictví vkládá. Upozorňuje ale, že o zásadních rozhodnutích nerozhoduje sám, řeší je celá vláda. V běžném stavu by ale stav země byl pod kontrolou parlamentu, právě před jeho oslabenou rolí varují i právní experti včetně uznávaného právníka Tomáše Sokola.

 

"Nechápu, proč si někdo myslí, že se snažíme něčeho zneužít. Tady není žádná diktatura, bojujeme za zdraví našich lidí," upozorňuje premiér. Domnívá se, že role parlamentu potlačena není. 

 

Jak to bude se školami, obchody a cestováním? Dostanou lékaři a sestřičky slibované odměny? A co obchodníci, živnostníci a podnikatelé? Nejen tyto otázky zodpověděl v průběhu čtyřicetiminutového rozhovoru premiér Andrej Babiš.

 

O ŠKOLÁCH

 

"Vše je dobrovolné. Rodiče mohou a nemusí poslat děti do školy. Učitelé nemusejí jít učit, pokud jsou v rizikové skupině," vysvětluje premiér. Učitelé, kteří do práce nenastoupí, by ale nemuseli mít nárok na žádnou finanční podporu, museli by si brát neplacené volno. "Přiznávám, že v tom jasno nemám. Proberu to ale s panem ministrem," potvrdil, že nechce nechat nikoho bez peněz.

 

O LETNÍCH PRÁZDNINÁCH

 

"Co se pořádání táborů týče, jsem už pro červenec," dodal rozhodně. "Je to ale na debatě, musíme najít kompromis," vysvětlil. "Nechci nic slibovat, ale do konce května doufám, že rozhodnutí padne," uvedl, kdy se budou moct organizátoři letních táborů začít chystat.

 

S dovolenými by to rád viděl podobně. Je ale i na rozhodnutí ostatních zemí, momentálně není problém v tom vycestovat, ale moci vstoupit do jiných zemí. "Jednám z premiérem Slovenska nebo Chorvatska. Je to nejen o otevření hranic, ale i nutných tranzitech," uvedl zejména v souvislosti s Chorvatskem, které je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Aktivní je podle něj Rakousko, ale třeba i Řecko. "V této chvíli to ale zásadně neřešíme, protože je uzavřená celá Evropa," dodal premiér.

 

"Uvidíme," prohlásil stručně k organizování velkých letních akcí. Většina organizátorů je ruší, protože současný model, který povoluje účast maximálně sta osob, je pro ně likvidační. Premiér věří, že se s tím lidé smíří. "Lidi jsou hodně zodpovědní, akceptují rozhodnutí a udělají maximum pro to, aby nepřišla další vlna," řekl v rozhovoru.

 

ÚLEVY PRO PODNIKATELE

 

Nově k úlevám pro podnikatele přibyla úleva z nájemného. To by měla za podnikatele platit mimo jiné i vláda: navržený poměr je 50 % stát, 30 % pronajímatel, 20 % nájemce. "Vláda dá 50 %, předpokládáme, že nás to bude stát čtyři miliardy," popsal premiér. "Vybrali jsme slovenský model, který navrhovala i opozice," dodal k vzácné shodě napříč politickou scénou. Nájemné by měli dostávat přímo nájemci, úleva by měla být za období od poloviny března do konce června.

 

Ulevit by jim mohlo také odložení EET. "Dokážu si představit, že EET nebude do konce roku, ale teprve se to rozhodne," vysvětlil premiér.

 

HOTELY A RESTAURACE

 

"Myslím, že bychom měli snížit DPH na 10 %," navrhuje premiér, jak hoteliérům a provozovatelům restaurací ulevit. "Ale teprve o tom jednáme, inspirujeme se v Rakousku. Ministryně Dostálová by to měla brzy představit," vysvětlil. Pracuje i s myšlenkou voucheru. Když by do toho šly firmy a zaplatily příspěvek, stát by stejnou částku doplatil.

 

DŮCHODY, ODMĚNY PRO UČITELE I ZDRAVOTNÍKY

 

"Zdravotnictví je priorita, to nás koronavirus rozhodně naučil. Snad změníme celkové naše uvažování," uvedl v rozhovoru. "Zdravotníci dostanou navíc dvacet miliard, za rok třicet miliard," uvedl, jak si resort přilepší. Mimořádné odměny za práci během koronakrize ale podle něj dostanou jen ti, kteří pracovali přímo s rizikovými pacienty. Kdo měl volno, byť nucené, logicky nemá na odměny nárok. "V životě nedostalo zdravotnictví tolik peněz," popsal, že zdravotníci by měli být spokojeni i tak.

 

Věří, že v příštím roce bude možné přidat i učitelům a důchodcům. "Tak, jak jsme slíbili," potvrdil v rozhovoru.

 

O MINISTRECH

 

"Vláda fungovala dobře. Máme různé názory, ale já jsem spokojený," popsal situaci během krize. Zastal se i ministra zdravotnictví Adama Votjěcha, který schytává ostrou kritiku. "Je to hodný kluk, musím se ho občas zastat," uvedl na jeho adresu.

TN.cz