zajištění bezpečnosti

Nová opatření na železnici! Přejezdy budou zdobit důležitá upozornění

Martin Kočárek
Martin Kočárek
Publikováno 17. 7. 2020
Téma:

Po sérii nehod na železnici se chystá řada opatření, které by měly bezpečnost na dráze zvýšit. Nově budou například železniční přejezdy vybaveny nápisem PRORAŽ MĚ. Ten má řidiče upozornit, aby mezi nimi nezůstali stát ve chvíli, kdy je závory zablokují.

Standardní železniční přejezd. Ve chvíli, kdy se na závory namontují nová upozornění, bude vypadat jinak. Na závory se z jejich vnitřní strany připevní cedule.

 

"Slibujeme si to, že když řidič, který náhodně uvízne mezi zavřenými závorami na přejezdu, uvidí nápis ve výši očí, tak velice pravděpodobně bude reagovat tak, že se skutečně rozjede,“ doufá mluvčí Správy železnic Marek Eliáš.

 

Třeba na železničním přejezdu ve Velkém Březně v Ústí nad Labem už jednou Správa železnic zvyšovala zabezpečení tím, že na něj přidala mnohem výraznější osvětlení.

 

 

Jenže ani to prý nepomohlo. Počty nehod způsobených auty uvízlými na přejezdech prý neklesají. Ročně jich je okolo 160 a zemře při nich 50 lidí. Jednou z nejvýraznějších je ta z loňského srpna v Praze.

 

Řidič kamionu stál dvě minuty mezi závorami a vůbec netušil, co má dělat. Vlak brzdil už dvě stě metrů dopředu, i přesto ale kamion rozmetal.

 

"Závora působí psychologickým dojmem, že řidič je mezi závorami uvězněn a velké množství řidičů neví, jak se v této situaci má chovat,“ poznamenal Eliáš.

 

První upravené závory by se měly na přejezdech objevit do konce roku.

ls TN.cz