státní návštěva

Nová prezidentka Slovenska drží tradici, nejdřív přijede do Česka

Téma:

Česko zítra přivítá první slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Zachová tak tradici, podle které směřuje první zahraniční návštěva českých a slovenských prezidentů do Bratislavy nebo do Prahy. Na Pražském hradě se setká s prezidentem Milošem Zemanem.

Před pěti lety Česko vítalo prezidenta Andreje Kisku. Už ve čtvrtek dopoledne Pražský hrad přijme jeho nástupkyni Zuzanu Čaputovou. Slovenskou prezidentku na prvním nádvoří Pražského hradu přivítá ceremoniál s vojenskými poctami. Následovat potom bude osobní schůzka s prezidentem Milošem Zemanem.

 

Čaputová přijede do Prahy bez partnera a český prezident ji v tom nenechá samotnou, u přivítání tak nebude první dáma Ivana. "Pan prezident se velmi těší, protože to bude první příležitost, kdy se bude moct se slovenskou prezidentkou seznámit. Mezi čtyřma očima, nikdo další u toho nebude," sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

 

Následovat bude slavnostní oběd. Tam už první česká dáma chybět nebude. A zúčastní se i někteří čeští ministři. "Podávat se bude candát na másle se zámeckými bramborami a se zámeckou zeleninou," popsal Ovčáček.

 

Prezident má pro svého hosta připravený dárek, jaký ale nechce prozradit, je prý typický jen pro dámu. "U nás je naprosto bezkonkurenčním darem české sklo. Zajímavé je, že když zjistíme, jaká je záliba té druhé strany, tak můžeme vymyslet něco velmi osobního. To je potom výraz obzvláštní přízně," sdělil odborník na etiketu Ladislav Špaček.

 

Slovenská prezidentka má následující den 46. narozeniny. I na to je prezident podle svého mluvčího připravený a Čaputové popřeje. Během oficiálního programu navštíví také parlament. "Pak zamíří na Kampu, kde se uskuteční koncert a kde se budou moct lidé s novou prezidentkou setkat," doplnil Ovčáček. Zuzana Čaputová pak ještě v noci odletí zpět na Slovensko.
 

Linda Nguyenová / klma tn.cz / TV Nova