vesmírná technologie

Nová protiraketová obrana USA: Střelu zničí během pár minut

Raketa Ariane 5 Ilustrační snímek
Zdroj: Profimedia
Téma:

Spojené státy ve čtvrtek představily plán protiraketové obrany, který je založený na nové generaci vesmírných technologií. Pentagon chce v kosmu rozmístit speciální senzory, které budou schopny nepřátelskou raketu zaznamenat okamžitě po vypálení a zneškodnit ji během několika minut.

Velmi rychlý a přesný má být nový protiraketový systém Spojených států. Jeho místem má být prostor více než 100 kilometrů nad zemským povrchem.

 

"Náš cíl je jednoduchý. Ubezpečit se, že zvládneme lokalizovat a zničit jakoukoliv raketu odpálenou proti Spojeným státům kdykoliv a kdekoliv," prohlásil americký prezident Donald Trump.

 

Mělo by jít o síť technologicky vyspělých satelitů, které spolu budou komunikovat. Systém by měl zvládnout určit přesnou trasu nepřátelské rakety a po pár minutách ji i sestřelit.

 

 

Až doposud měly Spojené státy obranný systém pouze na pevnině a námořních lodích. Jeho hodnota je podle expertů v přepočtu čtyři bilióny korun.

 

Jde o jediné oficiálně přiznané zdokonalení systému za devět let. A zřejmě nepřichází náhodou. Severní Korea a Írán výrazně posilují výrobu balistických střel. Nové ruské a čínské rakety krátkého doletu jsou potenciálním nebezpečím pro Spojené státy i jejich spojence v Evropě a Asii.

 

 

"Nový plán protiraketové obrany reaguje na prostředí, v němž se naši potenciální protivníci rychle rozvíjejí a zvyšují počet svých zbraní," uvedl člen Trumpovy administrativy.

 

Podle Bílého domu má prezident Trump s Čínou i Ruskem dobré vztahy a nový systém představuje jako čistě obrannou věc. Pentagon ale varuje, Čína má podle expertů jedny z nejvyspělejších zbraní na světě.

pan, Kateřina Vodvářková TN.cz