Testy na lidech

Nová studie: Vakcína dokáže zničit všechny nádory v těle

Vakcína
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

Vědci ze Stanfordské univerzity údajně nalezli vakcínu proti rakovině, která dokáže napadnout všechny tumory v lidském těle a nemoc zastavit. Podle vědců je nová léčba účinná a mohlo by se tak jednat o průlom v boji proti rakovině.

Tým vědců ze Stanfordské univerzity v USA, který vyvinul nejpoužívanější lék proti rakovině Rituximab, objevil novou metodu boje s touto nemocí, informoval deník Dailymail. Jedná se o vakcínu, jejíž aplikace do jednoho nádoru dokáže vyvolat reakci v celém těle a tím napadnout i další nádory a zamezit tak jejich šíření.

 

Metoda spočívá v aplikování dvou látek přímo do nádoru. První látka využívá imunitní buňky, aby došlo k vytlačení aktivačního receptoru na povrchu T-lymfocytu. Druhá protilátka se váže na receptor a pomáhá aktivovat T-lymfocyt, který následně napadá rakovinovou buňku.

 

Vědci vakcínu nejdříve zkoušeli na myších, kde zaznamenali významné úspěchy této léčby. "Náš přístup využívá jednorázovou aplikaci velmi malého množství dvou látek, které stimulují imunitní buňky pouze v samotném nádoru. U myší jsme zaznamenali úžasné účinky včetně eliminace nádorů po celém těle zvířete," uvedl hlavní lékař univerzitního týmu Ronald Levy, profesor onkologie.

 

 

Tým vědců plánuje aplikovat vakcínu patnácti pacientům s nízkým stupněm rakoviny. Vakcína by neměla být nákladná a mohla by úspěšně zničit více druhů nádorů. 

Související témata:
reg TN.cz