Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

hasiči versus řidiči

Tato krabička bude zachraňovat lidské životy! Vymysleli ji hasiči

Krabička, která bude zachraňovat lidské životy
Zdroj: tn.cz / youtube

Krabička velká jako zapalovač je vynález party slovenských hasičů, který se brzy může stát novou výbavou vašeho vozu. Možná i povinnou. Pomáhá totiž zachraňovat životy.

Když žilinský hasič Peter Haluška vyjížděl v hasičském voze k požárům, rozčilovalo ho, jak dlouho trvá ostatním řidičům než uvolní cestu. "Na výjezdech jsem si všiml, že i devět z deseti vozů hasičskému autu neuhne. To je hrozné zjištění, když pospícháme někomu zachránit život a jsme bezmocní. Můžeme přijet pozdě," popsal hasič Haluška pro deník Nový čas, co stálo u zrodu nápadu.

 

Společně s dalšími nadšenci proto pět let vyvíjeli systém, který si už na evropském trhu nechali patentovat. O co jde? O malou krabičku uvnitř aut, která přenáší alarm hasičského vozu k řidičům, kteří ho jinak často neslyší nebo až příliš pozdě. Na to stačí mít zapnuté rádio a zavřená okna.

 

 

Jak přístroj nazvaný BZZ funguje? Jednoduchou montáží, kterou zvládne údajně i amatér do jedné minuty, se připojí krabička o velikosti zapalovače (2 x 3 x 9 cm) k elektroinstalaci auta. Zbytek obstará hasičský vůz. Ten před sebe vysílá směrovou anténou signál na vzdálenost až 350 metrů.

 

Jakmile BZZ zachytí signál, rozezní hasičské sirény uvnitř vozu. Žádný strach - hlasitost sirén je omezena, aby hluk řidiče nevyděsil. Auto nemusí mít ve výbavě dokonce ani rádio. Postačí, když v něm budou reproduktory.

 

O vynález už má zájem německá firma, ale autoři chtějí jeho výrobu prosadit spíše na Slovensku. "Kdyby se to vyrábělo u nás, měli by lidé práci," říká Peter Haluška. "Uvidíme, jak se to podaří vyrobit. Třeba to bude i ve spolupráci s ministerstvem vnitra," řekl deníku ředitel Krajského hasičského záchranného sboru v Žilině Jaroslav Kapusniak.

tn.cz / David Garkisch