Rok 1996

Nova začala vysílat Kolotoč a do Česka přijela královna Alžběta II.

Máme pro vás další díl seriálu k pětadvaceti letům televize Nova. V tom si postupně připomínáme každý rok její historie. A tentokrát si připomeneme třetí rok fungování, tedy rok 1996.

Volební rok 1996 a první volby v samostatném Česku znamenaly zlom v polistopadovém politickém vývoji. Schylovalo se ke střetu dvou politických stran, které poté na více než dekádu střídavě opanovávaly politickou scénu. Poprvé se utkali tehdejší premiér za ODS Václav Klaus a šéf ČSSD Miloš Zeman. Ten v předvolební kampani projel republiku slavným autobusem Zemákem.

 

S výsledkem devětadvacet a šestadvacet procent nakonec těsně zvítězili občanští demokraté. Neměli ale dostatek hlasů, aby složili koalici. Menšinová vláda ODS, ODA a KDU-ČSL tak nakonec vznikla díky podpoře sociálních demokratů. Ti opustili při hlasování o důvěře sál a získali post předsedy sněmovny pro Miloše Zemana.

 

V březnu 1996 poprvé přiletěla do České republiky anglická královna Alžběta II. se svým manželem. Její návštěvu provázela rozsáhlá bezpečností opatření kvůli obavám z útoku teroristické organizace IRA. Panovnice povečeřela na Pražském hradě, kde ochutnala svíčkovou, prošla se po Karlově mostě a navštívila i Brno.

 

 

Šestý rok devadesátých let byl bohatý i v kultuře. Poprvé a naposledy v Praze vystoupil i Michael Jackson, který u nás odstartoval své turné History. Vystoupení navštívilo 120 tisíc lidí. Premiérový koncert v Holešovicích odehráli taky australští AC/DC. A v programu televize Nova se poprvé objevil úspěšný seriál Hospoda a soutěž Kolotoč.

 

Mimořádně úspěšný byl rok 1996 pro české sportovce. Hokejisté na Mistrovství světa ve Vídni porazili ve finále tým Kanady 4:2 a přivezli zlatou medaili. Jen o stupínek níž skončili fotbalisté na Mistrovství Evropy v Anglii, když až ve finálovém prodloužení podlehli Německu 2:1.

 

 

Na olympiádě v Atlantě se našim reprezentantům podařilo vybojovat hned jedenáct medailí, nejúspěšnější byli kanoisté s třemi zlatými a dvěma stříbrnými. Hrdinou výpravy se stal oštěpař Jan Železný, který hodem dlouhým 98,48 metrů vybojoval vedle zlaté medaile také dodnes nepřekonaný světový rekord.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz