Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

dokument Seriál: Jména v Česku

Nováků je stále nejvíc. Jaká jsou další nejčastější příjmení v Česku?

Nejčastější příjmení v Česku
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Jsme národem Nováků, v Česku žije s tímto jménem přes 68 tisíc lidí a každý rok jich pár stovek přibude. Ale jaká jsou další typicky česká příjmení? Podívejte se na žebříček nejčastějších jmen v Česku. V přehledu všech příjmení v Česku si pak můžete najít to vaše.

V Česku je přes 275 tisíc různých příjmení, konkrétně 276 746 (např. Novák a Nováková jsou bráni jako dvě příjmení). Podle statistik vedených ministerstvem vnitra je v Česku suverénně nejvíce právě Nováků. Paní a slečen Novákových bylo v Česku k 31. prosinci 34 981, mužských protějšků tohoto jména pak je o zhruba tisícovku méně - 33 901.

 

Mezi nejčastější příjmení v Česku se dostali například i typicky česká příjmení jako Svobodovi, Novotní, Dvořákovi či Černí. Mezi nejčastější příjmení se objevují i jmenovci prezidenta republiky Miloše Zemana. Zemanů je v Česku 8740. Společně s ženskými nositelkami tohoto jména jich je 17 797 a v pomyslném žebříčku Zemanovi okupují 21. příčku.

 

V následujícím přehledu se můžete podívat na nejčastější příjmení v Česku bez rozlišení pohlaví.

 

 

V následujícím dokumentu se můžete podívat na všechna příjmení, která se objevují v Česku. Jsou seřazeny od nejvíce zastoupených poté nejméně: Příjmení v Česku - celkem [xlsx]

 

 

Novákovi v přehledech nejběžnějších příjmení v Česku kralují už několik let. Bylo to i nejčastější příjmení u dětí narozených v roce 2014. Malých Nováků a Novákových se loni narodilo 649. S velkým odstupem byli Novotní a Svobodovi.

 

 

V seriálu Jména v Česku už vyšlo:
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

TN.cz / hmr