registrace

Nové mýto nemá třetina kamionů! Řidiči čekají ve frontě na hranicích

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 2.12. 2019 20:14
Téma:

Na hranicích od brzkého pondělního rána stojí řidiči fronty na registraci do nového mýtného systému. Ten začal na českých dálnicích a silnicích fungovat od sobotní půlnoci. Šoféři se musí přihlásit přes palubní jednotku a zatím to neudělala zhruba třetina kamionů.

Řidiči čekají před prodejními místy na česko-slovenském hraničním přechodu u Lanžhotu v Jihomoravském kraji od pondělního rána. Situace se podle reportéra TV Nova o trochu zlepšila.

 

Kamiony u Lanžhotu také zaplnily parkoviště a provoz na místě usměrňuje policie. Řidiči se musejí připravit na čekací dobu, která trvá kolem třiceti minut. Kamiony, které se nevešly na parkoviště, stály v odstavných pruzích na dálnici. Problémy by měly být také u Chrastavy směr Polsko a Německo.

Situace na hraničních přechodech:

 

Na hranici s Polskem v Bohumíně byla ráno situace mírnější. Provoz na dálnici D1 ve směru na Ostravu je tak zatím plynulý a na místě se netvoří žádné kolony. Za prvních šest hodin od nedělní půlnoci se už zaregistrovaly tři desítky vozidel z Polska, Běloruska nebo z pobaltských států. Mobilní jednotku zatím využilo 20 řidičů. 

 

Nový mýtný systém začal platit 1. prosince na 2300 kilometrech dálnic a silnic. Před vjezdem do České republiky se musejí všechna vozila zaregistrovat do systému a mít nainstalované elektronické zařízení. Mýtné je vybíráno elektronicky prostřednictvím satelitní technologie. 

 

 

Problémy mohou podle ministerstva dopravy a provozovatele nastat především na tazích z Německa, a to na dálnici D8 a D6 u Chebu. Dále také na česko-polských hraničních přechodech - právě v Bohumíně, Chotěbuzi, Náchodě nebo Mostech u Jablunkova a u Lanžhotu na dálnici D2. 

 

Připomeňte si reportáž o satelitním mýtu z Televizních novin:

TN.cz