Covid-19 a dovolená

Nové ohnisko v Chorvatsku! Oblíbené letovisko hlásí desítky nakažených

Chorvatská pláž
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 29. 7. 2020
Téma:

Na jihu Chorvatska, kam jezdí na dovolenou tisíce Čechů, se perou s novým ohniskem koronaviru. Ve Splitsko-dalmatské župě za jediný den onemocnělo 26 lidí. Dva případy jsou vážné, pacienty museli napojit na plicní ventilaci. Nárůst zaznamenalo i hlavní město Záhřeb.

Chorvatská Splitsko-dalmatská župa, kde leží nejpopulárnější turistická letoviska, hlásí rychlý nárůst nakažených koronavirem. Pouze za úterý testy odhalily 26 nových případů. Region se tak stal třetím největším ohniskem nákazy v zemi.

 

Podle portálu dnevnik.hr je šest infikovaných ze Splitu, město Sinj má 10 případů. Vždy dva zaznamenali ve městech Omiš, OtokMuć, po jednom případu hlásí Solina a Trilje.

 

Trasování prokázalo, že 19 lidí se nakazilo od jiných infikovaných. Ve splitské nemocnici leží 14 pacientů, dva z nich jsou na plicních ventilátorech. Úřady také nařídily karanténu pro 582 osob.

 

Počet nakažených v Chorvatsku k 28. červenci ve 14 hodin:

 

Chorvatský ústav veřejného zdraví ještě neaktualizoval epidemiologická data, podle kterých je v župě 91 případů. Teď by jich mělo být už 117. V zemi se od začátku pandemie nakazilo 4922 lidí, 4034 se zotavilo a 140 zemřelo. Nejvíc případů má Vukovarsko-sremská župa, následovaná Záhřebem a právě Splitsko-dalmatskou.

 

V hlavním městě za poslední 24 hodin přibylo 16 nakažených. Za neděli a pondělí se přitom infikovaly jen dvě osoby. "Musíme být opatrní," vyzval starosta Milan Bandić kvůli rychlejšímu nárůstu.

 

 

Chorvatsko už v polovině července nařídilo nošení roušek v obchodech a personál stravovacích zařízení, ve vozech hromadné dopravy už dřív.

TN.cz