Moje země

Nově vysazený sad na Jesenicku má sloužit také ke vzdělávání dětí

Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
5.11. 2020 18:57
Téma:

Do nového ovocného sadu na Jesenicku vysadili stovku stromů dobrovolníci. Ti se budou o stromky starat i nadále. Sad má kromě estetické funkce sloužit i k vzdělávání dětí mateřských a základních škol.

Na louce v Jeseníku právě zapouští kořeny mladé ovocné stromky. "Na pozemku města bylo vysázeno 37 hrušní, 37 jabloní, 20 slivoní, tři třešně a tři jeřáby. Jedná se o staré odrůdy roubované na semenných podnožích s dlouhou životností,” řekl Juraj Grňo za spolek Silezika, který projekt inicioval.

 

Sad během posledního říjnového týdne vysadilo zhruba 150 dobrovolníků po malých skupinkách. Podle města Jeseník má sad sloužit nejen k estestice místa, ale i k vzdělávání dětí, se kterými budou stromy postupně růst. 

 

 

Všechny stromy v sadu by měly plodit už za 15 let. "Druhová a odrůdová skladba sadu byla zamýšlena tak, aby zde bylo ovoce k jídlu hned ze stromu. U jabloní a hrušní však není možné vyhnout se odrůdám, které ke konzumní zralosti vyžadují uskladnění," uvedlo město Jeseník.

 

Okolí sazenic je potřeba udržovat bez ostatních rostlin, aby stromek nemusel bojovat o vodu, živiny a prostor. Nejvíce péče stromy potřebují právě v prvních letech od výsadby.

 

Podívejte se, jak nový ovocný sad vypadá:

GALERIE: Výsadba veřejného sadu v Jeseníku

1
/
5
Zdroj: Martin Chromek
Výsadba veřejného sadu v Jeseníku - 1

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz