íránská armáda

Nové záběry pádu ukrajinského letadla: Zasáhly ho dvě střely

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 15.1. 2020 10:49
Téma:

Podle záběrů z bezpečnostních kamer letadlo se 176 cestujícími na palubě sestřelily dvě íránské rakety. Odpálila je armáda třicet vteřin od sebe. Letadlo se nezřítilo hned, ale pokračovalo chvíli zpět na letiště v Teheránu. Nikdo z cestujících pád nepřežil.

Rakety Írán vypustil ve středu 8. ledna ze své vojenské základny ve vzdálenosti dvanáct kilometrů od ukrajinského letadla. Armáda se prý obávala, že na ně útočí nepřítel a stroj tak zasáhla omylem. Posádka ani cestující neměli po startu tušení, že za pár minut jejich letadlo začne hořet a zřítí se k zemi.

 

Na nově zveřejněných záběrech je vidět, jak ze základny vojáci vypustí první střelu, která doletí k letadlu a zasáhne ho. O třicet vteřin později vyletí i druhá raketa. Ta svůj cíl také nemine.

 

Podle agentury Reuters, která citovala deník New York Times, žádná ze střel letadlo nezničila okamžitě. Začalo sice hořet, ale pilot se měl snažit ještě vrátit zpět na letiště. To se už bohužel nepodařilo. 

 

 

Írán v úterý oznámil, že v souvislosti s vyšetřováním zadržel hned několik lidí, kteří mají být za pád letadla zodpovědní. Prezident Hasán Ruhání chce také vytvořit zvláštní soud, který viníky potrestá. 

 

Podívejte se, jak lidé uctívali oběti pádu ukrajinského letadla:

TN.cz