VIDEO Příroda loď pohltí

Nové záběry Titaniku historiky šokovaly! Vrak by mohl zmizet navždy

Gustav Weiss
Gustav Weiss
22.8. 2019 15:06
Téma:

Po téměř 15 letech pořídil mezinárodní tým průzkumníků nové záběry vraku legendárního Titaniku. Pohled na rezivějící loď, ležící na dně Atlantiku, je však šokoval. Podle některých vědců by mohlo dojít k úplnému rozpadu lodi do roku 2030.

Podmořský průzkumník Victor Vescovo, který se v květnu ponořil na dno Mariánského příkopu, se nyní rozhodl potopit k vraku asi nejznámější lodi všech dob. Titanic leží téměř čtyři kilometry pod hladinou oceánu a jen sestavení speciální ponorky zabralo více než tři roky.


Když se Victor konečně dostal k lodi, zůstal v údivu. Stav lodi se totiž za posledních 14 let rapidně zhoršil. Některé prvky lodi už navždy pohltily hlubiny oceánu a další budou pravděpodobně brzy následovat.


Části lodi nad palubou a některé luxusní kajuty kolabují a celkový rozpad má rychle pokračovat. "Kapitánova vana, která je oblíbená mezi nadšenci Titaniku, je teď pryč. Titanic se vrací přírodě," uvedl pro BBC historik Parks Stephenson.


Podle některých vědců bude Titanic úplně pohlcen do roku 2030. Kromě koroze způsobené slanou vodou, silnými mořskými proudy a tlaky, je loď doslova pojídána unikátním druhem bakterií.


Bakterie Halomonas titanicae, která je mimochodem pojmenována po lodi, byla objevena v roce 2010. Vědci ji nalezli ve vzorku, který z lodi odebrali už v roce 1991. Tato velmi odolná bakterie nejen že dokáže přežít v podmínkách nehostinných pro většinu životních forem, ale také se živí kovem.Ve své době největší parník světa na první a zároveň i poslední plavbě směřoval z anglického Southamptonu do amerického New Yorku. Na plavbu se vydal 10. dubna 1912 pod velením kapitána Edwarda J. Smitha a 15. dubna v noci zmizel po srážce s ledovcem pod hladinou oceánu. O život tehdy přišlo minimálně 1500 lidí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz