Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

murín skončil

Nového šéfa GIBS vybere komise. Funkce se zatím ujme Haderková

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín
Zdroj: Profimedia, Milan Malíček / Právo

Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) dočasně povede Lenka Haderková, která dosud působila na pozici vedoucí legislativního a právního oddělení inspekce. ČTK to řekl mluvčí GIBS Ivo Mitáček. Nového ředitele inspekce, který nahradí Michala Murína, bude vybírat nezávislá odborná komise. V pondělí o tom na jednání rozhodla vláda.

Navrženého kandidáta následně projednají bezpečnostní výbor Sněmovny a komise pro kontrolu GIBS, rozhodla dnes vláda. V minulosti kabinet jmenoval ředitele bez výběrového řízení. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že nový ředitel se ujme funkce na počátku července.

 

"Paní Haderková si dnes odpoledne převzala rozhodnutí o dočasném vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů," uvedl Mitáček. Babiš se dnes s dočasnou šéfkou GIBS, která se vedení inspekce ujme 1. května, také sešel.

 

V minulosti kabinet jmenoval ředitele bez výběrového řízení. Premiér v demisi Andrej Babiš předpokládá, že nový ředitel se ujme funkce na počátku července. Podle České televize dočasně povede GIBS Lenka Haderková, která ve sboru působí v právním oddělení.

 

 

Výběrové řízení bude podle mluvčí kabinetu Barbory Peterové vyhlášeno co nejdříve. Povede se podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Podle Peterové má řízení zvýšit míru transparentnosti při výběru nového šéfa GIBS.

 

Dosavadní ředitel GIBS Michal Murín skončil ve funkci dnes. V uplynulých týdnech vedl spor s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). Inspekce v březnu sdělila, že premiér na Murína opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBS skončil.

 

 

Na schůzkách Babiš Murínovi podle inspekce řekl, že pokud ředitelské místo opustí do konce února, obejde se to "bez skandálu". Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení. Premiér uvedl, že nemá k řediteli inspekce důvěru, zpochybnil také hospodaření GIBS.
 

 Murín skončil kvůli vyčerpání v nemocnici. Odchod do civilu zdůvodnil slovy, že pokud by zůstal ve funkci, mohlo by to vést ke zpochybňování výsledků práce inspekce.

 

jva tn.cz / ČTK