Jednání Europarlamentu

Noví europoslanci se poprvé sešli. Toho nejstaršího zná celý svět

Berlusconi v Europarlamentu
Zdroj: European Parliament
Berlusconi je nejstarším europoslancem

Nový Evropský parlament zahájil v úterý své funkční období. Europoslanci, kteří v něm ještě nezasedali, tvoří více než polovinu. Nejmladšímu je 21, nejstaršímu 82 let. Česko reprezentuje 21 europoslanců.

V úterý krátce po desáté hodině pronesl v Evropském parlamentu jeho končící předseda Antonio Tajani zahajující projev. Ustavující schůze devátého funkčního období tak začala. Europoslanci se sešli ve Štrasburku, poprvé od evropských voleb na konci května.

 

Schůze pokračuje ve středu od devíti hodin ráno. Noví europoslanci by měli zvolit předsedu Evropského parlamentu. Kandidáty mohou navrhnout politické skupiny nebo alespoň 38 zákonodárců nejpozději do úterní 22. hodiny.

 

"Noví poslanci tvoří až 61 % pléna, podíl poslankyň vzrostl ve srovnání s rokem 2014 o tři procentní body a dosáhl 40 %," sdělil mluvčí Europarlamentu Jaume Duch Guillot. Česko zastupuje 21 europoslanců, z toho sedm žen.

 

 

Nejmladší poslankyní je Kira Marie Peter-Hansenová z Dánska (21 let). Naopak nejstarším poslancem je v 82 letech bývalý italský premiér Silvio Berlusconi.

 

V novém Evropském parlamentu se zatím utvořilo sedm politických frakcí, což je ve srovnání s tím předchozím o jednu méně. Nezařazení europoslanci mohou vstoupit do některé ze skupin, nebo vytvořit vlastní. Frakce musí tvořit nejméně 25 zákonodárců ze čtvrtiny členských zemí.

epa TN.cz