Otrava v Británii

Novičok byl v lahvi s parfémem! Má jednu oběť, muž stále bojuje

Otrávení Britové novičokem
Zdroj: facebook
Dawn a Charlie se otrávili na konci června, zřejmě z lahvičky s parfémem
Téma:

Nervově paralytická látka novičok, která má v Británii jednu oběť, se našla v lahvičce od parfému. Oznámil to bratr otráveného muže, který stále zůstává v nemocnici. Policie zatím informaci nepotvrdila.

Matthew Rowley pro portál BBC uvedl, že mu bratr Charlie popsal, jak otevřel lahvičku s parfémem a udělalo se mu špatně. Policie odmítla věc komentovat, dříve ale oznámila, že nervově paralytická látka novičok byla zřejmě "v malé lahvičce".

 

Jak se Charles a jeho partnerka Dawn Sturgessová, která v nemocnici novičoku podlehla, k látce dostali, teprve policie zjišťuje. Stejně tak analyzuje, zda nejsou kontaminovány ještě další předměty. Lahvička s jedem se našla "v domě jedné z obětí".

 

Charles a Dawn se otrávili 30. června, záchranáři je v kritickém stavu převezli do nemocnice v Salisbury, kde léčili už ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliju. Ženu se nepodařilo zachránit, zemřela 8. července.

 

 

Její partner je na tom o něco lépe, před týdnem lékaři informovali, že se nachází ve stabilizovaném, ale vážném stavu. Podle jeho bratra Matthewa už může jíst pevnou stravu a jeho zdravotní stav se stále lepší.

 

Charlie a Dawn bydleli v anglickém Amesbury, což je sousední město Salisbury, kde se novičokem otrávili Skripalovi. Ty se nakonec povedlo zachránit, celý případ ale vyvolal mezinárodní krizi. Poškodil především vztahy Velké Británie s Ruskem, které Londýn obvinil z otravy Skripalových.

epa TN.cz