Česká kolegyně

Novinářka pracovala s Kuciakem, teď ztrácí naději: Vraha už nezjistí!

Ján Kuciak a Pavla Holcová
Zdroj: Profimedia / facebook
Pavla Holcová s Jánem Kuciakem spolupracovala
Téma:

Česká novinářka Pavla Holcová s Jánem Kuciakem spolupracovala na investigativním materiálu. Mluvila s ním jen několik hodin předtím, než byl zavražděn. Půl roku od jeho zastřelení se svěřila s domněnkou, že dvojnásobnou vraždu už policie neobjasní.

"Ani po půl roce nevíme, kdo Janka zavraždil a kdo si vraha najal. A asi to už nikdy nezjistíme," napsala Holcová na webu Českého centra pro investigativní žurnalistiku (ČCIŽ), které založila. V rámci něj také spolupracovala se zavražděným slovenským novinářem Jánem Kuciakem.

 

Novinářka vyjmenovala také důvody, kvůli kterým už ztrácí naději na vyšetření "popravy" Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Podle statistik Výboru na ochranu novinářů souvisí 70 % vražd reportérů s jejich prací, objasní se přitom jen 10 % těchto činů.

 

"Půl roku je kritická doba, kdy se ještě dá něco zjistit, něco vyšetřit. Slovenská policie nás ale nechává bez odpovědí i na ty nejbanálnější otázky," píše Holcová a dodává, že mlčení policie a prokuratury by se dalo pochopit, pokud by vyšetřovatelé už tolikrát neselhali.

 

 

První chybou podle Holcové i slovenských médií bylo to, že na místě činu nebyl přítomen soudní lékař. Naopak tam byl šéf protikorupční jednotky NAKA Róbert Krajmer, o kterém Kuciak psal v souvislosti s napojením na italskou mafii a který neměl s vyšetřováním vraždy nic společného.

 

Zároveň byly špatně určeny datum a čas smrti Kuciaka a Kušnírové. "A to rovnou o tři dny. Správné datum úmrtí bylo určeno až tři týdny po vraždě," informuje česká novinářka. Policie také včas nepožádala o kamerové záznamy z okolních aut a detailní obhlídka místa činu proběhla až měsíc po vraždě.

 

Podle právníka Daniela Lipšice, který zastupuje rodinu Kuciakových, policie během začátku vyšetřování zničila důležitý důkazní materiál. "Nebyly zabezpečeny důkazy, některé znalci nalezli až následně na fotodokumentaci. Ještě před obhlídkou došlo k manipulaci s těly. Je možné, že byly zničeny stopy," uvedl pro Televizi JOJ.

 

 

Policisté uvalili na případ embargo, a tak už dlouhé měsíce veřejnost netuší, jak a jestli vůbec se vyšetřování vražd posunulo. Těla Kuciaka a Kušnírové našli kriminalisté 25. února, datum smrti určili na 21. února. Vražda podle nich zřejmě souvisela s novinářovou prací, nic dalšího ale policie nejspíš nezjistila.

 

Poslechněte si rozhovor s Holcovou ze začátku března:

epa TN.cz