Maltská reportérka

Novinářku zabil výbuch bomby v jejím autě! Odkrývala korupci

Téma:

Známou maltskou investigativní novinářku zabila exploze bomby v jejím autě. Dlouhá léta rozkrývala korupci v zemi. Pečlivě rozebrala například takzvané Panama Papers, tedy uniklé dokumenty právnické firmy o přesunech peněz do daňových rájů.

Ohořelý vrak auta odvážné novinářky výbuch odhodil několik metrů od silnice. Ozval se krátce poté, co v pondělí odpoledne odjela ze svého domu. Třiapadesátiletá Daphne Caruana Galiziová měla manžela a tři syny. Stovky lidí vyšly v úterý se svíčkami, aby uctily její památku.

 

Vypadá to, že zaplatila za svá slova. Novinářka totiž nemilosrdně odhalovala nelegální příjmy mnoha vlivných lidí na Maltě. "Maltský veřejný život je postižen nebezpečně nestabilními muži, kteří nemají zásady ani zábrany," psala Dauphne v jednom ze svých článků.

 

Nedávno se pustila i do maltského premiéra Muscata. Odhalila, že jeho žena, šéf jeho kabinetu a ministr energetiky nejspíš vlastnili nepřiznané společnosti v Panamě. Na jejich účtech se sbíhaly peníze, které mohly pocházet z prodeje maltských, tedy unijních, pasů do Ázerbajdžánu.

 

"Všichni vědí, že Galiziová byla mou ostrou kritičkou - jak politickou, tak osobní, ale nikdo nemůže ospravedlnit tak barbarský čin. Jediným prostředkem pro každého, kdo se cítil pomluven, by měl být soud," prohlásil po smrti známé reportérky maltský premiér.

 

 

 

Rozkrývání korupce se Dauphne věnovala dlouho. V posledních letech čerpala hlavně z takzvaných Panama Papers, což je asi 11 milionů dokumentů z posledních 45 let uniklo z interní databáze firmy Mossack Fonseca specializující se na korporátní právo.

 

Dokumenty obsahují detailní informace o více než dvou stech tisících takzvaných offshorových firmách a jejich vlastnické struktuře. Ukazují nepřiznané majetky čtyř hlav států, premiéra a blízkých příbuzných nejvyšších představitelů 40 zemí.

Matěj Sviták/epa TN.cz