kompenzace za koronu

Na peníze od státu nově dosáhnou i "dohodáři", musí ale splnit podmínky

Úředník
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto.
Téma:

Na žádnou finanční pomoc od státu až dosud nedosáhli tzv. dohodáři, i když se za koronavirové krize ocitli ze dne na den bez příjmu stejně jako podnikatelé. Ode dneška mohou zažádat o kompenzační bonus.

Dlouhé měsíce čekání a finanční nejistoty strávili lidé pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ), kterým vláda zpočátku vůbec nepomohla. Po vlně kritiky, která se snesla na hlavu Andreje Babiše (ANO), přispěchalo ministerstvo financí s novelizací zákona.

 

Podle té teď dohodáři dostanou 350 korun za každý den, kdy kvůli koronaviru nemohli pracovat. Za obě kompenzační období (od 12. března do 30. dubna a dále od 1. května do 8. června) mohou získat celkem 31 150 korun. Společníci malých s. r. o. a OSVČ pracující současně na dohodu dostanou 500 korun na den, za obě období tedy 44 500.

 

 

 

Nárok má ten, kdo v období od 1. října 2019 do 31. března 2020 pracoval na dohodu aspoň čtyři měsíce a v případě DPP si vydělal přes 10 tisíc korun, nebo na DPČ aspoň 3000 korun. Další výkon činnosti mu omezila nebo úplně znemožnila koronavirová krize. Důležité je, aby nebyl zaměstnán nikde jinde, a to ani třeba na desetinu úvazku.

 

Ve vzorové žádosti jsou vyznačená políčka, která je nutná vyplnit, a také ty, kterým je třeba věnovat pozornost:
Vyplněná žádost [pdf]

mo TN.cz